+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Güzellik - Bakım Forumunda Kepek Nedir? Neden Olur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kepek Nedir? Neden Olur?
  Kepek Nedir? Neden Olur?


  Kepek problemi büyük oranda gizemli bir konu. Şu şekilde ki, henüz hiç bir inceleme neticesi kepeğin tamamen neden kaynaklandığı hususunda tatmin edici değil. Bu sebeple bulunmuş tam bir tedavisi de yok. Yaygınlığı % 90′lar düzeyinde bulunan bu problem umumiyetle 12 yaş ve üstünde görülmeye başlıyor.

  kepek-nedir.jpg


  Kepeğin “konak” ismi verilmiş olan bir türü de bebeklerde görülebiliyor. Gerçek şu ki, koyu bir kıyafetin omuzlarında görülen kepeğin görüntüsü çok rahatsız edici ve çirkin. Kepek sorununu ayrıntılı bir şekilde ele alarak, sorunun nedenlerini ve kısıtlı olsa da çözüme yönelik tavsiyeleri paylaşıyoruz bu yazıda.

  Kepek Nedir?

  Bir bireyin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi 4 günde bir yüzeyini tazeler. Kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal miktarlarda kuruyarak atılması durumudur. Böyle bir durumda kaşındırıcı, sorun verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır, kış aylarında artar.

  Olağan bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci olağan ve orantılıdır. Kepek problemi bulunan bir şahısta ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Esas ortaya çıkarılamayan da bu durumun sebebidir.

  Kepeğin Sebepleri Nelerdir?

  Kepek probleminin nedenlerini iki ayrı kategoride incelemek daha doğru olacaktır.

  - İçsel nedenler:


  Hormonal dengesizlikler
  Sağlık sıkıntıları
  çok terleme
  Yetersiz temizlik/hijyen
  Alerjik hassasiyetler
  Yorgunluk
  Duygusal stres
  Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
  Dengesiz/yanlış beslenme

  - Dışsal nedenler:


  Abartılı saç spreyi, saç jölesi ya da saç jeli kullanmak
  Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
  Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
  Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
  Sıkı şapka ya da eşarplar
  Saçın seyrek yıkanması ya da iyi durulanmaması
  Stres, panik, tansiyon

  Kepek sorunu umumiyetle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine karşın bu sorunu yaşayanların bir çok yağlı deriye sahiptir. Öte yandan genel kanını tersine seyreden başka bir konuda kepeğin kellikle hiç bir bilinmekte olan bağının olmamasıdır.

  Kepeğin Tedavisi Nedir?

  Kepek probleminin en yaygınlaşmış tedavisi aşağı taraftaki maddeleri ihtiva eden şampuanlardır:


  Kömür-katran
  Pyrithione-çinko
  Salisilik asit
  Selenyum sülfit
  Kükürt

  Kepek tabii bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz; Yalnız kontrol edilebilir. Yoğun sıkıntı yaşanmayan koşullarda kepeği düzenli kullanılmakta olan kepek şampuanıyla denetim altında tutmak olasıdır. Bu olası olmadığı koşulda hekim tavsiyesiyle alınabilecek ilaçlı şampuanlar kullanılabilir.

  Her iki durumda da şampuanın akabinde saçın epey güzel durulanması lazımdır. Saç yıkama sıklığının kısacası hijyenin kepek ile direkt ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın ehemmiyeti unutulmamalıdır.

  Diğer Öneriler

  Kepek probleminin ortadan kaldırılması olası olmasa bile bir takım önlemlerle kontrol altına alınması mümkün. Bu konuda tavsiye edilen diğer maddeler aşağıda sıralanmıştır:

  .• Beslenme düzeninin kepek üzerinde büyük etkisi vardır. Kepeğin meydana gelmesine imkan temin edecek yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı B vitamini ihtiva eden gıdalar tüketilmelidir.

  • Kafa derisinin ph değerlerini dengelemesi yönünden yıkanırken iki şampuan arası elma sirkesi kullanımı yararlı neticeler vermiştir.

  • Sarımsak ve kekik de kepeğe karşı iki iyi silah olarak bilinir. Bunların tablet ya da tabii yollarla tüketimi kepek sorununda yardımcı olacaktır.

  • Haftada bir saçınızı marketlerde ve eczanelerde satılan kükürtlü bir şampuanla yıkamanız kepek problemine karşı olumlu netice verecektir..

  En başta söylediğimiz gibi, bu problemin nedeni ve tedavisi kesin olarak belirlenememiştir. Yukarıdaki tavsiyelerden herhangi biri de işe yarayabilir, hiçbiri yaramayabilir de Hangi tedavi ya da yöntemi seçerseniz seçin; detaylı bilgi edinin ve çözümlerin kişiye özel olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

  Alıntı 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İnsan derisi kendini sürekli yenilediği için altta yeni oluşan deri üstteki deriyi dışarı atar ve kepeklenme de bu sırada oluşur üstelik kepek en sık rastlanan cilt hastalığıdır. Kepeğin geçmesi için şampuanlar üretilmiştir eğer bunlar kullanıldıktan sonra dahi geçmemişse doktora başvurmakta fayda vardır.
 3. Fatma
  Administrator
  Kepek özelikle kuru ciltlerde oluşan deri dökülmesidir. Özelikle saçlarda oluşan kepeklenme hem kaşıntıya hemde kötü bir görümüme sebep olur. Sık kepeklenen saçlar için mutlaka kepek önleyici şampuanlar kullanılmalı.
+ Yorum Gönder