+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Fenerbahçenin Simgesi Neden Kanarya Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Fenerbahçenin Simgesi Neden Kanarya
  Neden Kanarya Simgesi

  SORU:Neden rakipler aslan, kartal, kaplan gibi güç sembolleri kullanırken Fenerbahçemiz Sarı Kanarya'yı kullandı?

  CEVAP: Fenerbahçemizin efsane sporcularından uçan kaleci lakaplı Cihat ARMAN Fenerbahçe ile 308 maça çıkmış, uçan kaleci lakabının yanında devamlı kendisiyle özdeşleşen sarı kazağı sayesinde kulubün simgesi ona itafen Sarı Kanarya ile özdeşleşmiş ve yıllar boyunca bu simge kabul edilerek şimdiki haliyle Fenerbahçemiz ile bir bütün olmuştur.


  SORU: Fenerbahçe logosunun anlamı nedir?

  CEVAP: Bugün yüzbinlerce göğüsü süsleyen ''Fenerbahçe Klüp Rozeti'' 1910 yılında, klübümüzün 33 numaralı üyesi ve devrinin ''Penaltı Kralı'' olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizilmiş, Tevfik Haccar (Taşçı) tarafından Almanya'da yapılmıştır. Beş renkten oluşan rozette ''Fenerbahçe Spor Klubü 1907'' yazısını taşıyan beyaz çerçeve; temizlik ve açık yürekliliğin, kırmızı; sevgi ve bağlılığın ifadesi olup, bayrağımızı sembolize etmektedir. Ortada bulunan kalp şeklindeki sarı: Fenerbahçe'ye duyulan gıpta ve kıskançlığı, lacivert ise soyluluğu tasvir eder. Bu 2 renk arasından yükselen palamut dalı ise, Fenerbahçeliliğin kuvvet ve kudretinin ifadesidir. Yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının mukadder oluşunu gösterir.


  SORU: Fenerbahçe ilk isim ve renk olarak nasıl seçildi?

  CEVAP: Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucuları, amblem olarak adını aldıkları Fenerbahçe burnundaki Fener, renk olarakta Fenerbahçe yarımadasındaki papatyaların sarı-beyazı seçerler
 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Bilgi için teşekkürler
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Fenerbahçenin neden diğer takımlar gibi aslan , kartal gibi güçlü karakterli hayvanlardan değilde kanarya olarak adlandırılması hep bir meraktı. bunun nedeni fenerbahçenin efsanevi kalecisi cihat armandur. fener ile 308 maça katılmış ve sürekli olarak sarı bir kazak giydiği için arkadaşları tarafından sarı kanarya lakabını almış ve bu zamanla takımın lakabı haline gelmiştir.
+ Yorum Gönder


fenerbahçenin simgesi neden kanarya,  fenerbahçe neden kanarya,  fenerbahçenin sembolü neden kanarya,  fenerbahçe neden sarı kanarya,  fb neden kanarya,  fenerbahçenin amblemi neden kanarya