+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Boks Nedir Boks Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Boks Nedir Boks Hakkında Bilgiler
  Boks Nedir ?

  Boks karete'ye en çok benzeyen spor dalıdır.
  Özel eldiven giymiş iki kişinin belli kurallara uyarak yumruk yumruğa dövüşmeleri temeline dayanan spor. Boks ring denilen, çevresi üç sıra iple çevrili, yerden biraz yüksekte, bir kenarı profesyonellerde 4,27 - 6,1 m, amatör-lerde 3,66 - 4,88 m olan kare bir alanda yapılır. Karşılaşmalar, raunt denilen periyotlar halinde yapılır. Her raunt genç ve juniorlarda 2, büyüklerde üç dakikadır. Ama-törler 3, profes-yoneller 4-15 raunt dövüşürler. Raunt baş-langıç ve bitişle- rigongla belirtilir. Her boksör kendi ağırlık kategorisin-deki boksörle dövüşebilir. Yere indirilen rakip 10 saniye içinde ayağa kalkıp karşılaşmaya devam edecek duruma gelmezse nakavt olur. Karşılaşmayı kaybeder. 2. Asel
  Bayan Üye

  Boks Hakkında Bilgi


  Boks: Meşin eldiven giymiş iki rakibin karşılaştığı mücadele sporu. İngilizce yumruk, tokat anlamına gelen box sözcüğünden.

  İnsan, önce gerektiği için, sonra da oyun olsun diye, ellerini kullanmağa çok erken bir tarihte başladı. Eski Yunanistan’da, M.Ö. VII. yy.dan başlayarak yumruk döğüşü Olimpiyat Oyunları’nda önemli bir yer tutar.

  Ama, boks (artık böyle adlandırılıyordu) ancak XIX. yy. sonunda kurallara bağlı gerçek bir spor haline geldi. Nitekim o tarihe kadar, kırlarda veya kahvehanelerin arka salonlarında çıplak elle yapılan müsabakaların tek amacı, taraflardan birinin tamamen bitkin düşmesiydi. Bu karşılaşmalarda ortaya konan bazen oldukça yüklü bahis paralarına polis de az çok göz yumuyordu.

  1891′de, Oueensberry markisi, bir İngiliz gazetecisinin hazırladığı tasarıyı destekledi ve böylelikle boksu, sadece panayır barakalarına uygun, vahşî bir gösteri olmaktan çıkartarak, soylu bir sanat haline getiren ilk kurallara adını verdi. Artık taraflar meşin eldivenlerle dövüşeceklerdi; karşılaşma, üçer dakikalık birkaç bölüme (raunt) ayrılacaktı; bu bölümler arasında bir dakikalık dinlenme süresi tanınacaktı. Bugün bir boks maçı en çok 15 raunt sürer, ya rakibin dövüş dışı bırakılmasıyla (nakavt), ya puanla (hakemin ve yan hakemlerin kararıyla) veya rakibin oyunu terk etmesiyle (abandone) kazanılır. İngiliz boksunda, ancak yumrukla ve belden yukarısına vurmaya izin vardır. Fransız boksu ise, ayakla vurmaya da izin verir; yüzyılın başlarında çok moda olan bu tür boks, günümüzde az sayıda amatör tarafından rağbet görmektedir.


  Boks.jpg.


  Türkiye’de Boks

  Türkiye’de ilk boks hareketi 1911′de başladı. Adil adlı bir gencin Fransız Boks Federasyonu himayesinde kurduğu birlik, gençler arasında ilgi gördü. Galatasaray Lisesi’nde Sabri Mahir ile çalışmalar başladı. İlkresmî müsabakalar 1920′de Taksim çevresinde bulunan kulüpler arasında yapıldı. Yedikule’de Ermeni Hastahanesi’nin bahçesine kurulan ringe ilk yıldızlar çıktı: Ziya Boyer, İngiliz Kemal, Ali Sami, Küçük Kemal, İsmet Uluğ, Yorgo Tagar v.b. Eşref Şefik Atabey başkan olarak ilk örgütsel çalışmalara girişti. 28 kasım 1928′-de takımımız ilk dış temasını Sovyetler’e karşı yaptı. 1938′den sonra boks hızlandı. Halit Ergönül Amerika’da Altın Eldiven Müsabakaları’nda şampiyon oldu. 1947′de ilk Avrupa Şampi-yonası’na katıldı. Kenan Yargan, Hüseyin Er, Halit Ergönül ve Vural İnan’dan kurulu ekibimiz içinde İnan Avrupa’nın en teknik boksörü seçil di. Halit Ergönül ise Avrupa karmasına alındı.

  Profesyonel boksörlerimiz içinde öncülüğü Garbis Zaharyan yaptı. Zaharyan tekniğiyle Avrupa’da isim yapan bir boksör oldu. Cemal Kamacı ise kazanıp kaybettiği Avrupa şampiyonluğu unvanını geri aldı (1975). Engin Yadigâr, Kadir Yüceler dışarıda döğüşen diğer isimler oldular.

  Balkan Boks Şampiyonaları
  1966: Türkiye 4 gümüş, 4 bronz madalya;
  1967: Engin Yadigâr, Seyfi Tatar ve Celâl Sandal altın madalya (boksörlerimiz iki sıklette ise ikincilik aldılar);
  1968: Seyfi Tatar ve Celâl Sandal altın madalya;
  1969: Seyfi Tatar ve Celâl Sandal altın madalya;
  1970: Seyfi Tatar ve Celâl Sandal altın madalya;
  1971: Arif Doğru, Seyfi Tatar ve Celâl Sandal altın madalya;
  1972: Arif Doğru, Mehmet Kumova, Habib Yalçın, Eraslan Doruk ve Celâl Sandal altın madalya;
  1973: Seyfi Tatar altın madalya.

  Akdeniz Oyunları

  1971 Akdeniz Oyunları nda Mehmet Kumova, Celâl Sandal ve Gülali Öz-bey altın, Eraslan Doruk, Seyfi Tatar gümüş ve Arif Doğru ile Hikmet Özen bronz madalya aldılar.

  1973 Uluslararası Alma-Ata Boks Turnuvası’nda Nuri Eroğlu şampiyon, Kemal Sonunur ikinci, Mehmet Kumova üçüncü oldu. Almanya’da boks yapan Engin Yadigâr da Dieter Pahl’ı yenerek Berlin şampiyonluğunu kazandı. 1975-1976 yılının en önemli olayı Avrupa şampiyonluğunu kazanan Cemal Kamacı’nm Dünya Boks Birliği tarafından, dünya klasmanında dördüncü olarak gösterilmesi oldu.

+ Yorum Gönder


boks hakkında bilgi,  boks hakkinda bilgi