+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Yoga ve Pilates Arasındaki Farklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yoga ve Pilates Arasındaki Farklar
  Yoga ve Pilates

  Spor dallarının arasında ne gibi farklar vardır. ?
  Pilates ve Yoga; her ikisi de fitness sisteminin birer formudur. Pilates 20. yüzyılın başında Almanya’da Joseph Pilates tarafından geliştirildi. Yoga ise Hindistan’da binlerce yıldır uygulanan zihinsel ve fiziksel bir sistem olarak var olmuştur ancak Hintli bilgin Patanjali tarafından geliştirilmiştir ve yayılmıştır, bugün birçok değişik şekli vardır.

  Joseph Pilates’in geliştirdiği metodta zihni kullanarak vücudun kontrol edilmesi amaçlanır. Yoga geleneksel bir bilim olarak kabul edilir ve vücudu kullanarak özellikle de nefesi, zihnin kontrol edilmesini amaçlar. Nefes farkındalığı, kasların ve omurganın güçlendirilmesi her ikisinin de temel parçasıdır ama pilates daha çok aerobik ve çeşitli yoga duruşları içerir.

  Pilates savaşta yaralanan askerlere yardım amacıyla kullanılırken daha sonra Joseph Pilates tarafından daha çok geliştirilmiştir. Yoga eski bir hindu bilimi olarak zihnin ve vücudun gelişimi için kullanılmıştır.

  Pilates savaşta yaralanan askerlere yardım amacıyla kullanılırken daha sonra Joseph Pilates tarafından daha çok geliştirilmiştir. Yoga eski bir hindu bilimi olarak zihnin ve vücudun gelişimi için kullanılmıştır.

  Patanjali’nin Yogası 8 basamakta tanımlanır: yama (yalandan, şiddetten,duygusallık ve mülkiyetçilikten sakınmak), niyama (saflık,memnuniyet,çile ve tanrıya teslimiyet), asana(meditasyon için uygun pozisyon alma),pranayama(nefes kontrolü ve egzersizler),pratyahara(dış etkilere kendini kapatma),dharana(konsantrasyon) and samadhi(serbest bırakma).
  yoga-pilates.jpg
  John Pilates ise yöntemini şu basamaklarla tanımlar: nefes alma ( düzgün kan akışını sağlamak), düzgün pozisyon alma,konsantrasyon,odaklanma ve hareket ve malzemelerin verimli kullanımı.

  Pilates 34 temel egzersizden ibaret iken, Yoga yüzlerce farklı duruşa sahiptir bunlar sadece vücut gelişimi için değil tedavi gerektiren problemler için de kullanılır.

  Günümüzde Yoga ve Pilates dünyanın her yerinde uygulanmaktadır ve birçok okulda da beden eğitimiyle ilgili derslerin içeriğine dahil edilmiştir. 2. Özberk
  Yeni Üye

  yoga ve pilates aynı şey değildir. yoga insanların ruh sağlığını korurken yavaş haraketleri ve meditasyon sayesinde insanların ruhunu sakinleştirir. pilates ise vücudu esnetmeye ve zayıflamaya yönelik bir spordur. platesin kendine ait eşyaları varken yogada bir top ve bir minder vardır.
+ Yorum Gönder


pilates ve yoga arasındaki fark