+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Türk Futbol Tarihi Ve Gelişim Süreci Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Türk Futbol Tarihi Ve Gelişim Süreci

  Türk Futbol Tarihi


  Modern Futbol Türkiye de 19 yüz yılın başlarında oynanmaya başladı.
  Türkiye’ye futbol, tütün ve pamuk ticaretiyle uğraşan ve 19.yy’ın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu’na gelip, belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler tarafından getirilmiştir. Önce kendi aralarında takım kurup futbol oynayan İngilizler, daha sonra bu ‘ayak oyununu’ Türk komşularına da tanıtmışlardır.

  Tarihi kayıtlara göre, Türk topraklarında ilk maç 1875 yılında Selanik’te oynanmıştır. Daha sonra İstanbul ve İzmir illerinde futbol oynanmaya başlanmıştır. Türkiye’de o dönemde futbol genelde İngilizler ve Rumlar arasında oynandı. 1903 yılında kurulan ilk lig, yani İstanbul Futbol Ligi’nde de önce sadece İngiliz ve Rum takımları mücadele etmiştir.

  Futbola hemen sevdalanan bazı Türk gençleri ise yabancı komşularından gördükleri kadar, hiç bir kurala tabii olmadan çayır kenarlarında futbol oynamaya başlamıştır. Bu gençler ‘Black Stocking’ (Siyah Çoraplılar) adındaki ilk Türk futbol takımı oluşturmuş ve ilk maçını 26 Ekim 1901 yılında Rum takımına karşı oynamıştır. 1905 yılında kurulun ilk Türk kulübü Galatasaray ise İstanbul Futbol Ligi’ne katılan ilk Türk kulübü olmuştur. Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin de kurulup İstanbul Futbol Ligi’ne katılmalarının ardından, Türk futbolunda gerçek Türk futbolcuların ve Türk takımların dönemi başlamıştır.

  Savaş ve işgal yıllarında, işgal kuvvetlerine mensup askeri takımlarla yapılan maçlarda, Türk kulüplerin kazandıkları galibiyetler futbolu bir ‘milli dava’ haline getirmiş ve milletin kırılmış olan gururunu okşamıştır. İşte bu nedenle futbol çok kolay bir şekilde ülkemizde geniş kitleler tarafından sevilmiş ve işgal kuvvetlerine karşı elde edilen galibiyetler sayesinde milletin gönlünde unutulmaz yerler işgal etmiştir. Türkiye’de bu dönemden sonra hızla gelişmeye başlayan futbol, halk için o günlerde teşkil ettiği önemini günümüzde de halen devam ettirmektedir.

  Daha sonraki yıllardaki gelişmelere baktığımızda, Türk milli takım ve kulüplerinin dünya çapında çok az başarıları olduğunu görüyoruz. Türkiye uzun zamanlar dünya sıralama listelerinin alt kademelerinde yer almış. Türk takımları dışarıda ya hiç tanınmıyor ya da kötü olarak anılıyordu.

  Ancak 90’lı yıllardan sonra Türk futbolu gelişmeye ve kendisini iyileştirmeye başlamıştır. Politik ve ekonomik şartların düzelmesiyle birlikte Türkiye ve Türk futbolu her geçen gün daha da iyiye gidiyordu. Yabancı teknik direktörleri Türk takımlarını yetiştirmek üzere Türkiye’ye geldi. Dünyada herkes Türk futboluna daha fazla ilgi göstermeye başladı. Avrupa Futbol Ligleri’nin önemli kulüpleri Türk futbolcuları transfer etmeye başladı. Bu sayede Türk futbolu çok değerli tecrübeler elde etmiş olup Dünya futbolunda öne çıkmaya başladı. Özellikle genç futbolcularımız, sahip oldukları mükemmel futbol tekniği sayesinde Avrupa’da çok iyi bir üne kavuştular.

  U-16 ve U-18 Genç Milli Takımlarımız Avrupa Gençler Şampiyonalarında, Ümit milli takımımız ise Akdeniz Şampiyonalarında şampiyon olmuş ve çok önemli dereceler elde etmişlerdir. A Milli Takımımıza baktığımızda ilk ve şu ana kadar son olarak 1954 yılında Dünya Kupası finallerine katılma hakkı kazanmışlardır. Avrupa Şampiyonası finallerine ise ilk olarak 1996 yılında katılmışlardır. 2002 Dünya Kupasına finallerine katılmaya hak kazanan Milli Takımımız Yarı Finale kadar dünya devleri ile mücadele ederek dünyanın en iyi 4 takımından biri olduğunu herkese kanıtlamakla kalmamış Güney Kore ile yaptığı üçüncülük mücadelesinde de kazanan takım olmayı bilmiş ve maçı 3-2 almıştır. Böylelikle TÜRK MİLLİ TAKIMI DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK TAKIMI UNVANINI KAZANARAK BRONZ MADALYALARINI ALMIŞTIR.

  Şu anda Türk futbolu çok önemli bir noktadadır. Türk milli takımları dünyanın önde gelen milli takımlarıyla mücadele etmekte ve her geçen gün daha fazla başarılara ulaşmaktadır. Türk futbol kulüpleri de Avrupa çapında çok önemli başarıları elde etmeye başlamıştır. Örneğin Galatasaray kulübünün UEFA Kupası Şampiyonu olması, Türk futbolu açısından son derece önemli bir gelişmedir. Burada vurgulamak isteriz ki, en önemli amacımız bu başarı yolunda kesin adımlarla devam etmek ve amaçlarımızı daha da büyütmektir.

  Ayrıca yabancı teknik direktör ve yabancı kulüplerin futbolcularından elde ettiğimiz tecrübeler bizim için her zaman bir avantaj olacağını da vurgulamak isteriz. Bu sayede Türk teknik direktörlerimiz çok önemli tecrübeler kazanmış ve, artık liglerimizde çok tecrübeli Türk teknik direktörleri yer almaktadır. Aynı zamanda bizim için çok önemli olan bir başka konu ise, yabancı kulüplerde oynayan yeni, genç Türk yetenekleri bulmak ve onları Türk milli takımlarımıza kazanmaktır. Türk oyuncuları yabancı kulüplere transfer etmek ve yabancı kulüplerden Türk oyuncularını Türkiye’ye transfer etmenin bizleri mümkün olabilen en iyi başarıya ulaştıracağından eminiz
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Modern futbol, 19. yüzyılın sonlarında Türk toplumunda oynanmaya başlandı. Dönemin anlayışına göre, futbol İslam gelenekleriyle bağdaşmadığından bu spor dalının öncüleri Müslüman olmayan azınlık mensuplarıydı. Özellikle İzmir ve Selanik'deki Rum, Ermeni, İngiliz ve İtalyan asıllılar, kendi aralarında kurdukları takım ve kulüplerde futbol oynamaya başladılar.1875 yılında Selanik'de, 1877'de İzmir'de futbol, azınlıkların oynadığı, Müslümanların da seyrettiği bir oyun olarak dikkati çekti.İzmir'de Giraud, Chernaud ve Whittal aileleri futbolun öncüleri oldu.1894'te İzmir'de kurulan Football Club Smyrn (İzmir Futbol Kulübü), 1906 Yaz Olimpiyatlarına katıldı ve Danimarka takımının ardından ikinci oldu.

  İzmir'de futbolun öncülüğünü yapanlardan James La Fontaine, 1889'da İstanbul'a yerleşti.

  1899 yılında Kadıköy'de Reşat Danyal, Fuat Hüsnü Kayacan ve arkadaşları ilk Türk takımı Black Stocking Football Club'ı kurdular. 1902'de bütünüyle Türk futbolculardan oluşan Kadıköy futbol kulübü kuruldu. Ancak dönemin baskıları sonucu, iki kulüp de faaliyetine son vermek zorunda kaldı.
 3. Asel
  Bayan Üye

  Futbol Tarihi İle İlgili Bilgi  XIX. yy.ın sonlarında (1890-1894) İstanbul ve İzmir’de yaşayan İngilizler, aralarında yaptıkları maçlarla bu sporun Türkiye’deki öncüsü oldular. Giderek Türkler de futbola ilgi duymağa ve Kadıköy Futbol Kulübü’nün kuruluşundan sonra (yeşil sahada top koşturmağa başladılar. İlk Türk futbolcusu Fuat Hüsnü Kayacan, doğabilecek tepkilerden çekindiği için Kadıköy takımında Bobby takma adıyla oynadı


  Futbol Tarihi.jpg.


  1905-1910 yılları arasında Galatasaray, Fenerbahçe, Vefa, Beykoz, Beşiktaş kulüpleri kuruldu ve futbola duyulan ilgi, o tarihlerden sonra artarak devam etti. 1912-1925 yılları arasında İzmir’de de dört kulüpFutbol takımı kurdu: Karşıyaka, Altay, Altınordu, Göztepe. 1913′te Selim Sırrı Tarcan bütün spor dallarına ve bu arada futbola bir düzen vermek, bir Osmanlı Spor Birliği kurmak istediyse de, Birinci Dünya Savaşı bu girişimi engelledi. Türkiye idman Cemiyetleri İttifakı adlı ilk örgüt 1923 yılında kurulabildi. Bu, bir futbol federasyonuydu; nitekim FiFA tarafından hemen tanındı ve mîllî maçlar da böylece başlamış oldu.

  Federasyon ilk iş olarak İngiltere’den bir antrenör (Billy Hunter) getirtti. Ankara’da 19 Mayıs Stadı, ilk çağdaş futbol alanı olarak 1934′te açıldı. 1947′de Mithatpaşa Stadı (İnönü) tamamlandı. Son yıllarda İzmir’de bütün spor dallarına en elverişli büyük spor tesisi, Atatürk Stadı (Halkapınar Tesisleri) yapıldı.

  Türkiye’de futbol lig maçları 1923′-te, İstanbul, Ankara ve İzmir’de amatör takımlar arasında yapılmağa başladı. 1924′te Türkiye Futbol Şampiyonası adı altında oynanan üç büyük şehir takımları arasındaki maçlar, 1937′den sonra Millî Küme adını aldı. 1951′de futbolda profesyonellik kabul edildi; İstanbul, Ankara ve İzmir’de profesyonel şehir ligleri başladı (1955) ve Profesyonel Türkiye Ligi kuruldu (1959); ikinci (1962) ve Üçüncü (1966) ligler kuruldu.

  Türkiye’de, profesyonel futbol takımı bulunan kulüp sayısı daha 1972′-de 100′ü aşmıştı; 1 400 kadar da amatör futbol takımı vardı. Kayıtlı futbolcu sayısı ise, amatör ve profesyonel olmak üzere, 40 binden çoktur.

+ Yorum Gönder