+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Kan vermek orucu bozar mı Hadislerle Açıklama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kan vermek orucu bozar mı Hadislerle Açıklama
  Kan vermek orucu bozar mı Hadislerle Açıklama kısaca

  Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Hz. Peygamber'den rivayet edilen "Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur." (Ebû Davûd, Sıyam, 28) hadisinden hareketle bazı İslâm bilginleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir. Din bilginlerinin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber'in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Sıyam, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir.
  kan-vermek-orucu-bozar-m-.jpg

  Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, "Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur." hadisinin "hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır." şeklinde anlaşılmalıdır. Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolayı hoş karşılanmadığını söylemiştir (Buhârî, Savm, 32).


  Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz.
 2. Fatma
  Administrator

  Kan vermek orucu bozmaz. Bir tahlil için çok az kan verilir oruçlu birini bu etkilemez. Ama bir bağış için en az bir ünite kan veriliyor. Gün boyu hiç bir şey yemeyen birini etkileyebilir. Etkilense bile orucu bozulmaz.
+ Yorum Gönder