+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Rahatsızlığı olanın oruç tutmaması günah olur mu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Rahatsızlığı olanın oruç tutmaması günah olur mu?

  Rahatsızlığı olanın oruç tutmaması günah olur mu sizce

  CEVAP

  Orucun, birçok hastalığa faydalı olduğu, tıp uzmanları tarafından açıklanmıştır. Hadis-i şerifte, (Her şeyin bir zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur) buyuruldu. (Beyheki)  oru-tutma.jpg


  Zekât veren, malını kirden temizleyip, tehlikelerden koruduğu gibi, oruç tutan da vücudunu hastalıklardan korur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Sağlığa kavuşmak için oruç tutun!) [Taberani]

  Midesinden veya başka bir yerinden rahatsızlığı olan bazı kimseler, hastayız diyerek oruç tutmuyorlar. Oruç tutmanın kendisine zararı olup olmayacağını bilemeyen hasta, salih ve uzman bir doktora sorar. Böyle bir doktor, (Oruç tutmak sana zarar verir) derse, orucunu kazaya bırakır. Salih olmayan doktorun sözüyle hareket edilmez. İlaç kullanan hastalar da, doktorun tavsiyesine uygun olarak ilaçların dozunu sahur ve iftara göre ayarlayarak oruçlarını tutabilirler. Oruç tutmaya mani olan hastalık çok azdır. Bu bakımdan salih bir doktora sormadan, orucu kazaya bırakmamalı!
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Oruç ramazan ayında ergenlik çağına gelmiş ve sağlıklı olan tüm bireylere farzdır. Oruç tutup tutmamaya karar verilmesi için rahatsız olan kişilerin doktorlarına danışmaları ve doktor kesin olarak oruç tutamazsınız dediği takdirde orucu kazaya bırakmaları yada kefaret ödemeleri gerekmektedir.
+ Yorum Gönder