+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Bir hasta, ilaç alarak orucunu bozsa kefaret gerekir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bir hasta, ilaç alarak orucunu bozsa kefaret gerekir mi?
  Bir Hasta, İlaç Alarak Orucunu Bozsa, Kefaret Gerekir Mi Kısa Bilgi


  CEVAP;

  Gerekmez. Çünkü dinimizin bildirdiği bir özürle, yani zaruretle oruç bozulunca yalnız kaza gerekir. Fakat basit bir şey için oruç bozulursa kefaret de gerekir. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Hastalar ve yolcular oruç tutmakla yükümlü değildirler ta ki iyileşinceye kadar ve yolcunun da yolculuğu bitene kadar bunlar orucu kaza olarak tutar. Ama herhangi bir kefaret vermeleri gerekmez. Kefaret bahanesi olmadan tutulmayan oruç için geçerli.
 3. Ziyaretçi
  Niyetli oldugum halde, polen alerjime karsi ilac kullanip orucumu bozdum. Keraret kerekirmi?
 4. Fatma
  Administrator
  Niyetli oldugum halde, polen alerjime karsi ilac kullanip orucumu bozdum. Keraret kerekirmi?
  Oruç tutarken ilaç kullanımı ile ilgili kurallar bellidir. Ağızdan alınan ve sindirim sistemine ulaşan her türlü ilaç orucu bozar. İslam otoriteleri kişinin düzenli olarak ilaç kullanması gereken durumlarda oruç tutmamasını tavsiye eder. Çünkü oruç tuttuğu süre boyunca kullanması gereken ilaçları iuçemeyecek ve sağlığı kötüye gidecektir. Bu nedenle kişi ilaç kullanması gerekirken oruç tutmamalıdır.

  Oruçluyken İlaç İçmek
  Öte yandan örneğin kişi sağlıklı olarak niyet ettiği oruç sırasında hastalanırsa ve tedavi için hap içerse de orucu bozulur. Ancak bu durumda kişinin bozulan orucu için kefaret orucu tutması gerekmez.

  Elbette Ramazan'dan sonra uygun bir dönemde bozulan orucun kazası tutulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin ilaç kullanımının keyfi olmamasıdır. Keyfi kulllanım kefaret orucu
  tutulmasını gerektirir. Alıntı

+ Yorum Gönder