+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer

  Orucu bozmadan baş ağrısı nasıl geçer hakkında bilgi

  Orucu bozmadan baş ağrısı nasıl geçer.Jpeg

  Ramazan'a henüz alışamama, sıcak hava, yoğun iş temposu zaman zaman başağrılarına sebep oluyor.

  Migren gibi kronik rahatsızlık söz konusu değilse oruç bozulmadan da hafif ve orta şiddetteki ağrıların giderilebileceğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, nefes ve gevşeme egzersizleri önerdi.

  Ertaş ve Yücel, nefes egzersizleriyle birlikte, bir yandan da vücudun iyi oksijen almasının sağlanması gerektiğini ifade etti. "Kişinin kendi kendine kaslarını gevşettiği egzersizler de çok yararlıdır. Bu egzersizlerin sessiz sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok faydalı olur." diyen hekimler şu önerilerde bulundu:

  "Dikkati dağıtma egzersizleri için; başka bir şeyle uğraşabilir, müzik dinleyebilir veya sizi rahatlatan herhangi bir şeyle ilgilenebilirsiniz. İmkânınız varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanabilirsiniz. Temiz havaya çıkabilirsiniz. Ayrıca migren ağrısı sırasında başınızı bir eşarp veya tülbentle sıkmak, başınızın üzerine buz veya soğuk uygulamak, atağı geçirmede oldukça yardımcı bir uygulama olacaktır."

  Prof. Dr. Ertaş ve Prof. Dr. Yücel, özellikle migreni olan hastaları uyararak bu kişilerin ilaç alım saatlerini Ramazan'a göre düzenlemeleri ve iftar ile sahuru düzenli takip etmeleri gerektiğini dile getirdi.

 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu baş ağrısının nedeni sıcaktan ve çok yorulmaktan olabilir. Fazla sıcak ortamlarda durmamaya özen gösterin, sürekli hava alın mümkünse yeşillik bir ortamda gölgeli bir yere yerleşin. Ve kendi kendinize masaj yapın bu sizi rahatlatacaktır.
+ Yorum Gönder