+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Zekat hesabı nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Zekat hesabı nasıl yapılır
  Zekat hesabı nasıl yapılır kısaca bilgi

  Sual: zekat hesabı nasıl yapılır, neler hesaba katılır

  Cevap: Kişinin zekat verebilmesi için 80.18 gram altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı ile 40 koyun/keçi, 30 sığır ve 5 deveye sahip olması ve bu malların üzerinden en az bir yıl geçmesi gerekiyor.

  Zekat sahibinin, 80.18 gram altını ya da diğer mallarının 40′ta birini zekat olarak vermesi gerekiyor.
  Zekat hesabı nasıl yapılır.jpg
  Oturulan ev, ev eşyası, ihtiyaç duyulan elbise, borç karşılığı mal, sanat ve mesleğe ait alet ve makineler, binek taşıtları, ilim için edinilen kitaplar gibi temel eşyaları için zekat vermek gerekmiyor.

  Diyanetin yaptığı açıklamaya göre zekat bir defada ödenebileceği gibi taksitle de ödenebilirken belli bir ayın ya da ramazan ayının beklenmesi gerekmiyor.

  İslam dininde, odun, şeker kamışı hariç kamış ve ottan başka topraktan elde edilen her türlü ürünün, yaklaşık 650 kilograma ulaşması halinde ürünün zekatının verilmesi şartı getiriliyor.

  Altın ve gümüş dışındaki ziynet eşyaları zekata tabi tutulmazken, ticari amaçlı olarak alıp sattıkları daireler için emlakçiler ve borsada hisse senetlerine yatırım yapan kişilerin, sahip olduğu hisse senetlerinin, değeri nisap miktarına ulaşması ve üzerinden bir yıl geçmesi halinde zekat vermesi gerekiyor.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Zekat verilmesi fazdır. Gücü yeten her müslüman zekat çıkarmalıdır. Zekat elde bulunan mal için çıkarılır elinizde olan malınızın 40 birini zekat olarak vermeniz gerekmektedir. Zekatın çıkarılması için o malı aldığınızdan bu yana bir yıl geçmiş olması gerekmektedir. Zekat vermek için 650 gr altınınızın olması yada alacak gücünüzün olması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder