+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruç tutarken dinç kalabilmek için ne yapmalıyız ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruç tutarken dinç kalabilmek için ne yapmalıyız ?

  Oruç tutarken dinç kalabilmek için ne yapmalıyız
  hakkında bilgi  Ramazan ayında uzun günlerde tutulan orucun etkisi ile en çok görülen durum halsizlik ve bitkinliktir. Açlığın ve susuzluğun etkisi ile halsizlik en üst düzeydedir.
  Bu durumda ne yapmak gerekir. Ramazan ayında halsizlikten kurtulmak için neler yapmanız ve neler yememiz gerektiğini iyi bilmelisiniz.
  Ramazan ayında Halsizliği Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler, ramazanda halsizlikten kurtaracak öneriler şöyle sıralayabiliriz;

  Kesinlikle su içilmeli ve yemek esnasında da sıvı besinler tüketilmeli.
  Misal: cacık, ayran, çorba, taze meyve suyu, komposto vs. Diğer yandan şekeri düzenlemek için de mutlaka karbonhidrat alınmalıdır. Örneğin ekmek çeşitleri, bulgur, sütlü tatlı veya makarna türevlerinin sofrada bulunması gerekir. İftardan sonra yatana kadar 1 avuç kuru meyve yemek de vücudu dinç tutar, bunu sahurda da yapmak mümkündür. Her gün 1 çay bardağı kadar kuru üzüm veya yaban mersini veya kuru dut alınabilir ve yatmadan 1 bardak süt alınması hem tok tutma hemde susatmama olarak oldukça etkilidir
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Ramazan ayında gün boyu dinç kalabilmek için bunu sağlayabilecek kadar vitamin içeren yiyecekler tüketmeli. Aynı zamanda yemek aralarında sıvı yiyecekler ve bol su tüketmeli. Fazla tuzlu ya da şekerli yiyecekler tatlılar tüketilmemeli.
+ Yorum Gönder


oruç tutarken halsizliği önlemek için,  oruç tutarken halsizlik