+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Tansiyon, migren gibi hastalığı bulunanlar oruç tutmalı mıdırlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tansiyon, migren gibi hastalığı bulunanlar oruç tutmalı mıdırlar

  Tansiyon, migren gibi hastalığı bulunanlar oruç tutmalı mıdırlar kısaca  Soru: Tansiyon, migren gibi hastalığı bulunanlar oruç tutmalı mıdırlar? Tansiyon ve migren hastasıyım. Ataklarım çok şiddetli oluyor tansiyonumda 5-7 civarına düşüyor. Oruç tutmasam olur mu?
  tansiyon-migren.jpg
  Cevap: Allahu Teala Bakara 184. ayette, hasta olanların oruç tutmayabileceklerini bildirmiştir. Onlar, tutamadıkları orucun yerine başka günlerde tutarlar. Ama oruç yerine fidye vermek olmaz. Oruç tutacak kadar iyileşmeden ölenler sorumlu olmazlar. Ayet, hastaların oruç tutmalarının kendileri için hayırlı olacağını da bildirilmiştir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Tansiyon ve migren hastaları oruç tutabilir ama yaz aylarında günlerin çok uzun olması ve vücudun çok fazla susuz kalması nedeni ile hipertansiyon hastalarının oruç tutmaması daha doğru olacaktır. Oruç eğer kişi için eziyete dönüşecekse oruç tutmak yerine kefaret verilebilir.
+ Yorum Gönder