+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Zekatı Kimler Verir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Zekatı Kimler Verir
  Zekat Kimlere Farzdır

  Zekat, hicretin ikinci yilinda, Ramazan orucundan sonra farz kilindi, Islam’in bes sartindan birisidir.Zekat Vermek Kur’ân-ı kerîmin 32 yerinde, namazla birlikte emredilmektedir.

  “İman edip iyi işler yapan, namaz kılan ve zekât verenler var ya, onların mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmezler.” (Bakara Suresi, 277. ayet)

  Mükellef olan, yani akıl baliğ olan, hür olan Müslüman erkek ve kadının şartları bulununca, zekât vermeleri lâzımdır. Zekât, fakirlerin zenginlerde olan hakkıdır. Zekât vermeyenler, bu hakkı ödemedikleri için, yani ibâdet yapmadıkları için günahkâr olurlar.

  Zekatı Kimler Verir
  Zekat, Müslüman, erginlik çağına gelmiş, akıllı, hür ve dinen zengin sayılan kimselere farzdır. Dinen zengin sayılanlar, borcundan ve asli ihtiyaçları‘ndan başka “nisap miktarı” malı olan kimselerdir.

  Asli İhtiyaç: Oturulan ev, giyim eşyası, binek arabası, ticaret için olmayan kitaplar, sanatın icrası için gerekli aletler
  ve ailenin bir yıllık nafakasıdır.

  Nisap Miktarı: Dinimizin koyduğu bir zenginlik ölçüsüdür. Bu ölçüye göre: Asli ihtiyacından başka 81 gram altını yada 561 gram gümüşü veya bu miktarlar karşılığı parası veya ticaret malı bulunan, kırk koyun veya keçiye, otuz sığıra veya beş deveye sahip olan müslümanlar “NISAP MIKTARI” mala sahip olmuş sayılırlar.

  Asli ihtiyaçtan başka bu miktarlarda mala sahip olduktan sona tam bir yıl geçince zekat farz olur.


  Zekat Kimlere Verilir? Zekat Verilecek Kimseler
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Zekat ergenlik dönemine girmiş olan , akıllı, hür ve dinen zengin sayılan kimselere farzdır zengin ve mal sahibi olan kişiler de tam bir yıl geçince zekat farz olarak kılınmıştır.
 3. Sultan
  Devamlı Üye
  zekat ramazan orucundan sonra farz kılındı.
  zengin kişiler fakir fukaralara zekat verirler her yılda bunu farz olarak kılınmıştır.
  islamın temel şartlarından birsidir.
+ Yorum Gönder