+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Allah'ın Rızasını Kazanmak Için Kurban Kesmenin önemini Belirten Ayet Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Allah'ın Rızasını Kazanmak Için Kurban Kesmenin önemini Belirten Ayet Nedir
  Allah'ın rızasını kazanmak için kurban kesmenin önemini belirten ayet nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  Allah'ın Rızasını Kazanmak Için Kurban Kesmelerini Belirten Ayet Hangisidir Bilgi

  Kurbanın fazileti hakkında Hz. Aişe Hz. Peygamberin (s.a.s) şöyle dediğini rivayet etmiştir: "Hiçbir kul, kurban günü,

  Kurban Kesmelerini Belirten Ayet.gif

  Allah indinde, kurban kanı ak‎ıtmaktan daha sevimli bir i‏ş yapamaz. Zira kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlar‎ıyla, kı‎lları‎yla tırnakları‎yla gelecektir. Kesilen kurbanın kanı‎ yere düş‏meden ِönce Allah nezdinde yüce bir mevkiye ulaşı‏‎r. O halde, gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı kesin." (Tirmizi; Edahi, 1)
  Kurbanın sevabı hakkında bir soruya Efendimiz "Her bir tüye karşılık bir hasene vardır." diye cevap vermiş, bunun üzerine maksadın daha iyi anlaşılması için kendisine "Ya Resülellah! Yün?" denmiş ve O da "Yünün her tüyüne karşılık bir hasene (iyilik)" demiştir. (İbni Mace; Edahi, 3)
  İmran bin Husayn'ın anlattığına göre Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) kurbanı kesilecek olan Hz. Fatıma'ya "Kalk kurbanının yanına git ve onu izle. Onun akıtılacak ilk damlası ile senin geçmiş günahların affedilecek" demiştir. (Hakim; el-Müstedrek, IV, 247)
  Allah rızası için kesilen kurban ahirette geçilmesi çok zor olan sırat köprüsünde sahibi için bir binek vazifesi görecektir. Peygamber Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuştur; "Hayvanın iyi ve güzelini kurbanlık olarak seçin, çünkü o sırat köprüsünde size bineklik yapacaktır." (Deylemî, el-Firdevs bi Mesuri'l-Hitap, 1/85)

+ Yorum Gönder