+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Hanefi Mezhebine Göre Veda Tavafının Hükmü Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hanefi Mezhebine Göre Veda Tavafının Hükmü Nedir
  Hanefi mezhebine göre Veda tavafının hükmü nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  Hanefi Mezhebine Göre Veda Tavafının Hükmü Hakkında Bilgi


  Hacılar, Mekke’de kaldıkları müddetçe zikrullaha, ibadete, iyi iş işlemeye, Harem’de namaza ve tavafa devam etmelidirler. Çünkü Harem’deki sevaplar kat kat verilir. Orada günahlar da çok büyük ve şiddetlidir. Yine, Hz. Peygamber’e bol bol salât u selâm getirmeleri de müstehaptır.
  hanefi-mezhebine-g-re-veda-tavaf-n-n-h-km
  Hacılar Mekke’den çıkmayı arzu ettikleri zaman son işlerinin Kabe’de olması için vedâ tavafını yapmalıdırlar. Yalnız hayız ve nifas özürlü kadınlar bu tavafı yapamazlar. İbni Abbas’ın rivâyet ettiği hadiste buyurulur ki: İnsanların en son yapacakları işin Kâbe’yi tavaf etmek olması emrolundu. Yalnız hayızlı kadın bundan muaf tutulmuştur. Bu hadis müttefekün aleyhtir.

  Tavafı bitirdikten sonra Kabe’den doğru ve her zamanki gibi çıkılır; geri geri gidilmez. Zira bu, ne Hz. Peygamberden (S.A.V.) ne de onun sahabelerinden rivâyet edilmiştir. Aksine bu sonradan çıkarılmış bidatlerdendir. Halbuki Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: “Bizim yapmadığımız bir şeyi yapanın bu işi reddedilmiştir.”

  Yine şöyle buyurmuştur: “Sonradan ihdâs edilen (dine sokulan) işlerden sakının. Zira her ihdas edilmiş şey bidattir ve her bid’ât dalâlettir.”

  Allah’tan temennimiz, bizi dininden ayırmaması, ona aykırı olan şeylerden de korumasıdır. O, cömerttir, Kerimdir.

+ Yorum Gönder


veda tavafının hükmü nedir,  veda tavafinin hükmü,  veda tavafının hükmü