+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Fitre ile yükümlü olmak için gereken şartlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Fitre ile yükümlü olmak için gereken şartlar nelerdir
  Fıtr sözlükte “Orucu açmak”, fitre de “Yaratılış” anlamına gelir. Buna “Fıtır sadakası” denir ki, fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış atıyyesi demektir. Dini bir terim olarak şöyle tanımlanır: Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Bu bir yardımlaşma olup, orucun kabulüne, ölüm sırasındaki sıkıntılardan ve kabir azabından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve onların da bayram sevincine katılmalarına bir yardımdır.Fitre hadis deliline dayanır. İlgili hadisler aynı zamanda onun uygulama şartlarını da belirler. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Fitre oruç açılacağı zaman yani ramazanın sonunda çıkarılmaktadır. Fitre çıkarmak sadece oruçlular için değil yeni doğmuş bebeklerin bile fitreleri çıkarılmalıdır. Fitre çıkarmak evin babasına farzdır baba ölmüş veya şehir dışında ise annenin mutlaka fitreyi çıkarması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder