+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda peygamberimizin sevgi ile ilgili hadisleri peygamberimizin sevgisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  peygamberimizin sevgi ile ilgili hadisleri peygamberimizin sevgisi

  Peygamberimizin sevgi ile ilgili hadisleri  Hz. Ali (ra): "Onun güler yüzlü oluşu ve herkese nazik davranışı adeta onu halka bir baba yapmıştı. Herkes onun katında ve nazarında eşit idi (İmam Muhammed Bin Muhammed bin Süleyman er-Rudani, Büyük Hadis Külliyatı, Cem'ul-fevaid min Cami'il-usul ve Mecma'iz-zevaid, cilt 5, İz Yayıncılık, s. 33) ."

  Allah Resulü daima güler yüzlü, yumuşak huylu idi (İmam Muhammed Bin Muhammed bin Süleyman er-Rudani, Büyük Hadis Külliyatı, Cem'ul-fevaid min Cami'il-usul ve Mecma'iz-zevaid, cilt 5, İz Yayıncılık, s.34)

  "Allah Resulü halkın en çok gülümseyeni ve en neşelisi idi (Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 2. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s.801) ."

  Peygamberimiz (sav) ashabına da güler yüzlü olmalarını tavsiye etmiş ve şöyle demiştir:

  "Sizler insanları mallarınızla memnun edemezsiniz, onları güzel yüz ve güzel huyla hoşnut edersiniz (Bezzar, Ebu Yala, Taberani; Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 111) ."

  "Allah Teala kolaylık gösteren ve güler yüzlü kişiyi sever (Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 2. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998,, s.444) ."

  Peygamberimiz (sav)'in sahabeleri ile olan ilişkisi ve sohbetleri

  Peygamberimiz (sav), çevresindeki Müslümanlarla çok yakından ilgilenirdi. Onların her birinin imanını, tavrını, temizliğini, neşesini, sağlığını yakından takip ederdi. Her birinin eksiklerini, ihtiyaçlarını gözetir, temin edilmesini sağlardı. Onlarla olan sohbetlerinde ise, onları çok hoş tutar, gönüllerini alırdı. Sahabeler yanından neşe ve huzur içinde ayrılırlardı.

  En yakınlarından biri olan Hz. Ali (ra), Peygamberimiz (sav)'in sohbetlerindeki ortamı ve sahabeleriyle olan ilişkisini şöyle açıklamıştır:
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Peygamberimiz herkes tarafından sevilen bir insandı. Peygamberimiz güvenilir olması ve küçük büyük herkese sevgi göstermesi nedeni ile herkes tarafından beğenilirdi. İnsanların birbirlerini sevmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca Allah insanların kalplerini birbirine yakınlaştırır bu nedenle birini çok seviyorsanız bunu kimseye söylemezseniz gerçekleşme ihtimali daha yüksek olur.
+ Yorum Gönder


peygamber sevgisi ile ilgili hadisler,  hz muhammedin sevgi ile ilgili sözleri,  hz muhammedin sevgi ile ilgili hadisleri,  hz muhammedin sevgiyle ilgili sözleri,  peygamber sevgisi ile ilgili ayetler,  hz muhammed sevgisi ile ilgili hadisler