+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Allah Sevgisi ve Allah Korkusu hadis Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Allah Sevgisi ve Allah Korkusu hadis
  Allah Sevgisi ve Allah Korkusuyla ilgili hadis nedir


  .Ubade İbnu’s-Samit radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  “Kim Allah’a kavuşmayı severse, Allah da ona kavuşmayı sever. Kim Allah’a kavuşmaktan hoşlanmazsa Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz!”
  Hz. Aişe radıyallahu anha: “Biz ölmekten hoşlanmayız” dedi. Aleyhissalatu vesselam:
  “Kasdımız bu değil. Lâkin, mü’mine ölüm gelince, Allah’ın rızası ve ikramıyla müjdelenir. Ona, önünde (ölümden sonra kendisini bekleyen) şeyden daha sevgili birşey yoktur. Böylece O, Allah’a kavuşmayı sever, Allah da ona kavuşmayı sever. Kâfir ise, ölüm kendisine gelince Allah’ın azabı ve cezasıyla müjdelenir. Bu sebeple ona önünde (kendini bekleyenlerden) daha menfur bir şey yoktur. Bu sebeple Allah’a kavuşmaktan hoşlanmaz, Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz.”

  Buhari, Rikak 41; Müslim, Zikr 14, (2683); Tirmizi, Cenaiz 67, (1066); Nesai, Cenaiz 10, (4, 10).

  2. Abdullah İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: “Sinek başı kadar bile olsa, gözünden Allah korkusuyla yaş çıkan ve bu yaşı yanak yumrusuna değecek kadar akan hiçbir mü’min kul yoktur ki, Allah onu (ebedi) ateşe haram etmesin!” Kütüb-ü sitte – 7245.

  3. Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Eğer kişi namazını herkesin gözü önünde kılınca (edebine uygun kılar) güzel yapar, tek başına kimsenin görmediği durumda kılınca da (edebine uygun kılar) güzel yaparsa, Allah Teâla hazretleri (onun ibadetinden memnun kalır ve) “Bu (kulluğunu riyasız yapan) gerçek bir kulumdur” der.” Kütüb-ü sitte – 7247

  4. Yine Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Bir adam vardı, (günah işleyerek nefsine zulmetmekte) çok ileri idi. Ölüm gelip çatınca oğullarına dedi ki: “Ben ölünce, cesedimi yakın, külümü iyice ezin ve rüzgarın önünde saçın. Allah’a yemin olsun, eğer Rabbim beni bir yakalarsa hiç kimseye vermediği azabı verir!”

  Ölünce, bu söylediği ona yapıldı. Allah da arz’a emrederek:

  “Sende ondan ne varsa bana toplayıver!” dedi. Arz da topladı. Adam ayakta duruyordu. “Sen böyle bir vasiyeti niye yaptın?” diye Rabb Teâla sordu.

  “Senden korktuğum için ey Rabbim!” cevabını verdi. Allah Teâla Hazretleri bu cevap üzerine onu affetti.”
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Allah sevgisi ve Allah korkusu hemen hemen her müslümanın içinde bulunmaktadır. Allah a sevgisini göstermek için onun yolunda ilerlememiz lazım
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Müslüman olan her insanın içinde allah korkusu ve allah sevgisi olmalıdır. müslümanların barındırdığı bu duygular onları günah yapmamaları gerektiğini hatırlatır. zaten içinde allah korkusu olan insan günah işlemekten korkar.
+ Yorum Gönder


allah korkusu ile ilgili hadisler,  allah sevgisi ile ilgili hadisler