+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Peygamber Efendimizin Açıklamalı Hadisleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Peygamber Efendimizin Açıklamalı Hadisleri
  Peygamberimizin Açıklamalı Hadisleri

  allah.jpg
  Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin Hadisleri


  "Allahu Teala Hazretleri her yüzyılın başında bu dini ikame edecek birini baas eder''

  Açıklaması: Her yüz sen başında bir müceddid gelir Esasta değil teferuatta önemsiz değil, önemli değişikliker yapar Asrın icabına göre bazı ahkâm çıkarır Muannidlere (inatçılara) cevap verir.

  ''Su hacmi iki kulleyi (büyük küpü) aşınca artık pislik taşımaz.''

  Açıklaması: Bir irfan sahibi, zata has olan şehadet makamına yerleşirse, gerek esma gerekse sıfatların müşahadesi ona perde olmaz İş bu manaya şu Ayeti Kerime ile işaret edilmektedir: YİNE ONLAR KÖTÜLÜĞÜ İYİLİKLE SAVAN KİMSELERDİR" (Ra'd Suresi, Ayet 22) Yani, yapılan iyilikle kir darlığını def ederler.


  Ebu Derda der ki, ''Peygamber (SAS)'imiz bir gün bize, benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler, çok aglardiniz Dünya gözünüzde önemini, kaybeder, ahireti tercih ederdiniz'' buyurdu, sonra Ebu Derda kendisinden sunlari söylemistir:

  Açıklaması: Şimdi de eger siz benim bildiklerimi bilseydiniz, basinizi alip tepelere çikar, halinize hungur hüngür aglayarak Allah (CC)'a yakarirdiniz yaniniza yalniz zaruri ihtiyaçlari alir kimseye emanet etmeksizin ve bir daha dönmemek karari ile mallarinizi terkedip giderdiniz. Fakat uzak vadeli emeller kalbinizden ahiret fikrini sildi, bütün emeklerinizin hedefi dünya oldu, bu yüzden hic bir sey bilmeyenler gibi oldunuz. Bazilariniz basina geleceklerden korktugu için ic güdülerine körü körüne uyan hayvanlardan daha kötüdür.


  ''Niye birbirinizi sevmiyorsunuz? Niye biribirinize dogru yolu tavsiye etmiyorsunuz, oysa ki, sizler Allah (C.C)'in dininde ortak olan kardeslersiniz.''

  Açıklaması: Arzularinizin birbirlerinden ayrilmasinin sebebi, içinizin bozuklugudur, oysa iyilikte birlesseniz biribirinizi severdiniz.
 2. Acil

  Peygamber Efendimizin Açıklamalı Hadisleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


peygamber efendimiz,  peygamber efendimizin hadisleri ve açıklamaları,  benim bildiklerimi bilseydiniz az güler çok ağlardınız arapcası