+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Peygamberimizin Sevgi Konusundaki Tavsiyeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Peygamberimizin Sevgi Konusundaki Tavsiyeleri
  Hazreti Muhammedin Sevgi Konusundaki Tavsiyeler nelerdir kısaca  Peygamber Efendimizin özellikle üzerinde durduğu en önemli konulardan biri, müminlerin birbirlerini hiçbir çıkar gözetmeden, içten bir sevgi ile sevmeleri ve birbirlerine karşı kin, öfke ve kıskançlık gibi kötü hisler beslememeleriydi. Peygamberimiz (sav) hem bu konuda müminlere en güzel örnek olmuş, hem de onlara sık sık bu konularda tavsiyelerde bulunmuştur.

  hazreti-muhammedin.jpg

  Allah bu konu hakkında Kuran'da şöyle buyurmaktadır:

  İşte Allah, iman edip salih amellerde bulunan kullarına böyle müjde vermektedir. De ki: "Ben buna karşı yakınlıkta sevgi dışında sizden hiçbir ücret istemiyorum." Kim bir iyilik kazanırsa, biz ondaki iyiliği arttırırız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, şükredene karşılığını verendir. (Şura Suresi, 23)

  Peygamber Efendimizin sevgi, dostluk ve kardeşlik hakkındaki hadis-i şeriflerinden bazıları ise şöyledir:

  "Mümin kendisi için sevdiğini kardeşi için de arzular."

  "Hediyeleşin, birbirinizi sevin. Birbirinize yiyecek hediye edin. Bu, rızkınızda genişlik hasıl eder."

  "Ziyaretleşin, hediyeleşin. Çünkü ziyaret sevgiyi perçinler, hediye de kalpteki kötü duyguları söker atar."

  "Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah'ın kulları kardeşler olunuz."

  "Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah'a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın." HZ MUHAMMED S.A.V 2. Acil

  Peygamberimizin Sevgi Konusundaki Tavsiyeleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kıskançlık ne kötü şey