+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Namazı Kıldıktan Sonra Abdestli Seccade Üzerinde Oturmanın Faydası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Namazı Kıldıktan Sonra Abdestli Seccade Üzerinde Oturmanın Faydası
  Namazı Kıldıktan Sonra Abdestli Seccade Üzerinde Oturmanın Faydası

  ŞU ŞEKİLDE HADİSLE AÇIKLIYORURUZ ;

  ''SİZDEN BİRİNİZ NAMAZ KILDIGI YERDE ABDESTİ BOZMADAN OTURURSA MELEKLER ONA İLAHİ O KİMSEYE MAGFİRET VE ONA RAHMET ET DİYE DUA EDERLER ''

  EVET RABBİMİZ RAHMETİNİN GENİŞ OLDUGU BU HADİSLE DAHA İYİ ANLAMALIYIZ
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
  KAYNAK
  Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Sizden biriniz, abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde oturduğu müddetçe, melekler kendisine:

  - Allahım! Bunu bağışla, buna rahmetinle muamele et, diye dua ederler."

  Buhârî, Ezân 36. Ayrıca bk. Müslim, Mesâcid 276; Ebû Dâvûd, Salât 20; Tirmizî, Salât 245; Nesâî, Salât 40; İbni Mâce, Mesâcid 19

  Açıklamalar

  Hadiste geçen musallâ (namaz kılınan yer) ile mutlaka cami veya mescidin kastedilmediğinde alimlerimiz görüş birliği içindedir. Namaz kılınan yer cami, mescid, ev, iş yeri veya herhangi bir mekân olabilir. Namazdan sonra abdestli olarak Kur'an okumak, dua etmek, Allah'ı zikir veya tefekkür maksadıyla oturmak da bir nevi ibadettir. Böyle hareket edenlerin günahlarının bağışlanması ve Allah'ın rahmetine nâil olmaları için melekler dua ederler. "Abdesti bozan şey" anlamına gelen hades, fıkhî açıdan yeniden abdest alınmasını gerektiren şeylerden birini yapmak anlamında kullanıldığı gibi, zühd ve takvâ hayatı açısından, yasaklanmış bir dünya kelâmı, gıybet ve dedikodu, insanları çekiştirme gibi haram kılınmış bir davranış da hades tabiri içinde mütalaa edilmiştir. Bu haram davranışlar abdesti bozmaz ve yeniden alınmasını gerektirmezse de büyük günah oldukları için insanın iyilikleri karşılığında kazandığı sevaplarını yitirmesine yol açar. Namaz kılarak Allah'a yaklaşmayı hedefleyen bir insanın böyle kötü karşılanan davranışlardan uzak durması gerekir. Bu vasıfları üzerlerinde taşıyan kimselere ise, melekler istiğfar etmez ve rahmet dilemez. Böyle hadislerin hikmet ve gayesi, mü'minlerin ibadet ve hayırlarını boşa giderecek iş ve davranışlardan uzak durmalarını temin etmek ve onları uyarmaktır.

  Bu hadisin daha mufassal bir rivayetini biraz sonra 39 numara ile ele alacağız.

  Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Namazdan sonra, namaz kılınan yerde bir süre oturarak dua, tesbih, Allah'ın zikri ve tefekkürle meşgul olmak müstehaptır.
  2. Cami ve mescidlerde otururken abdestli olmak gerekir. Mescidde abdest bozmak günahlardan sayılır.
  3. Dua, tesbih, zikir ve tefekkürle meşgul olanlara melekler de dua ederler.

  39 numara ile ;
  Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Bir kimsenin cemaatle kıldığı namazın sevabı, evinde ve çarşı pazarda kıldığı namazdan yirmi beş kat daha fazladır. O kimse abdestini güzelce alıp, sonra sadece namaz kılmak maksadıyla mescide giderse attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir hatası da silinir. Namazını kıldıktan sonra abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde kaldığı müddetçe, melekler ona:

  Allahım! Ona rahmetinle muamele et, ona acı! diyerek dua etmeye devam ederler. O kimse namazı beklediği sürece namazda imiş gibidir."

  Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 272. Ayrıca bk. Buhârî, Salât 87, Büyû' 49; Ebû Dâvûd, Salât 48; İbni Mâce, Tahâret 6, Mesâcid 14

  Açıklamalar

  Hadisin yukarıdaki metni Buhârî'nin rivayetidir. Gösterilen diğer kaynaklarda metnin buradaki haliyle tamamı değil, sadece bazı kısımları yer alır. Bunlardan bir kısmı daha önce bazı küçük lafız farklarıyla müstakil hadisler olarak geçmişti. Meselâ 28 ve 36 numaralı hadisleri açıklarken hadisimizin muhtevasına dahil olan bazı hususlara orada işaret edilmişti. Bu hadislerden, farz namazların tek başına evde veya iş yerinde, dağda, kırda, kısacası mescidler dışında da kılınmasının câiz ve mümkün olduğunu anlıyoruz. Aslolan mescide gelmek ise de, bu mümkün olmadığı takdirde nerede kılınırsa kılınsın, yine de cemaate teşvik vardır. Yani cami ve mescidler dışında da cemaat olma imkânı vardır. Nitekim bu anlayış müslümanlar arasında yaygın olarak bilindiği için, bulundukları her yerde, iki kişi bile olsalar namazı cemaatle kılmayı tercih ederler.

  Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan daha faziletlidir.
  2. Mescidlerde cemaatle namaz kılmak, mescid dışında bir mekânda cemaatle namaz kılmaktan daha faziletlidir.
  3. Abdesti bütün âdâb ve erkânına riayet ederek almak gerekir.
  4. Mescide gitmek için atılan her adım kişinin Allah katındaki derecesini yükseltir, bir küçük günahın affedilmesine vesile olur.
  5. Mescidde veya namaz kılınan yerde namazı kıldıktan sonra abdestli olarak oturmak kişiye namazda imiş gibi sevap kazandırır.
  6. Hayırlı ve iyi davranışlar sergileyip ibadet edenlere melekler dua ederler. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Namaz kıldıktan sonra abdestli olarak olduğunuz yerde kalıp dua edebilirsiniz. Seccadeden kalkmadan yapılan dualar daha makbül olacaktır. Namazdan sonra dua edilebilir yada zikir çekilebilir. Namazdan sonra bol bol edilmesi ve Allahın düşünülmesi gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


namaz k,  seccadenin üzerinde uyumak,  namazın faydaları ile ilgili ayetler,  seccade üzerinde kuran okunurmu,  seccadeye oturmak günah mı,  namazligin ustune oturmak gunahmi