+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Tesettur uzerine hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tesettur uzerine hadisler
  Tesettur uzerine hadisler


  necla Nazır’ın Oyunculuk Kariyeri Ailesinin Geçimine Katkıda Bulunabilmek İçin Çalıştığı Fabrikadaki Arkadaşlarının Israrı İle Başladı. Ses Dergisi’nin Açmış Olduğu Oyunculuk Yarışmasına Katıldı. Çok Da İstekli Değildi; Ama Arkadaşları Onun Geleceğin, Starı Olacağından Emindi.

  deneme Çekimlerine Giderken Arkadaşları Pikap Arabanın Arkasına Doluştu, O İse Şoförün Yanındaki Koltukta Oturdu. Arkadaşları Haklı Çıktı. Deneme Çekimlerinden Sonra Birçok Ünlü İsimle Film Çekmeye Başladı Nazır. Yeşilçam’ın Bol Kahkahalı, Şımarık Kızı Necla Nazır Şimdilerde Oyunculuktan Ve Eski Pırıltılı Hayatından Çok Uzakta Yaşıyor. Geriye Dönüp Baktığında, “oyunculuk Aslında İçine Hiç Giremediğim Bir Elbiseydi, Çıkarıp Attım.” Diyor.

  Tesettür ve namazla ilgili ayet ve hadisler.jpg
  bir Dönem Perukla Katıldığı Davetlerde Dikkat Çeken Necla Nazır Daha Sonra Başını Kapattı Ve Bu Yönü İle Çok Konuşuldu. Oya Aydoğan Gibi Bazı İsimler ,De Onun Bunalımdan Kapandığına İnandı. Fakat O, “ben Zaten Namaz Kılan Bir İnsandım. Örtünmem De Doğal Seyrinde Oldu.” Diyor. Ünlü İsimlerin Türbanlı Poz Vermelerini Samimi Bulmayıp Eleştiren İsimlerin Gündeme Geldiği Böyle Bir Dönemde Necla Nazır’ın Başörtüsü Macerası Fazlasıyla Kaydadeğer Unsurlar İçeriyor. Filmlerindeki Kahkahaların İçtenliğinden Ve Coşkusundan Hiçbir Şey Kaybetmemiş Olan Nazır, Eski Meslek Ve Camiasından Olan Kişilerin Örtündüm-örtünmedim Oyunlarını Samimi Bulmamakla Beraber, Kıyıcı Ve Sert Yorumlar Da Yapmıyor: “allah’ın Kime, Ne ,Zaman Nasıl Hidayet İkram Edeceğini Bilemeyiz.” Diyor.  peruğu, Ferdi’yi Alıştırmak İçin Takmıştım
  uzun Süredir Dizilerde Yoksunuz, Sinemada Da Göremiyoruz Sizi. Bu Sizin Tercihiniz Mi Yoksa Başörtülü Olunca Zaten Oyunculuğun Önü Kesiliyor Mu?

  tabii Ki Her Şey Kendi Tercihim, Öyle Olması, Gerekiyordu. Ben Sinemaya Geçtiğim Günden Beri Seçici Bir Sanatçıyım. Hikâye Konusunda Bana Uygun Roller Olduğu Zaman Ortaya Çıkan Bir Sanatçıyım. Onun İçin Uygun Bir Şey Olduğu İçin Dönem Dönem Çıkıyorum. 4 Yıldır Tamamen Uzağım. Daha Önce Yine Stv’ye Bir Dizi Çekmiştim.

  başörtülü Bir Sanatçı Olmak, Oynayacağınız ,Rolleri De Çok Kısıtlıyor. Zira Bizde Sinemada Ya Da Dizilerde Sadece Hizmetçilerdir Başörtülü Olan. Başörtülü Bir Oyuncu Olarak Bunu Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

  bir Oyuncu Olarak Ben Zaten Her Televizyonda Oynamayan Bir Oyuncuyum. Öyle Oyunculuk İddiası Taşıyan Biri De Değilim. Bundan Sonraki Yaptığım Her İşte Allah’a Hizmet Vardır, Allah İçin Yapıyorum. Onun Dışında Zaten Böyle Bir İddiam, Bir Beklentim Yok. Bana Bir Dizi Teklifi Gelsin Şu Kanallarda Falan Oynayayım. Hayır, Böyle Bir Şey Yok. Ben Yaptığım Çalışmaları Ve Şu An Yaptığımı Sadece Rabb’ime Hizmet İçin Yapıyorum. Annelerin Başı, Kapalı Olur Genelde, Ama Bizde Sadece Hizmetçiler Filmlerde Kapalı Olabiliyor. Oysa Anne Rolü İçin Benim Saçımı Niye İlla Ki Göstermem Gerekiyor? Hem Benim Evime Gelenler Genellikle Beni Hizmetçi Sanıyorlar. Sanırım Fazla Mütevazılıktan Kaynaklanıyor.

  sizin Örtünmeniz Çok Konuşuldu. Oya Aydoğan, Bunalımdan Dolayı Örtündüğünüzü İddia Ediyor Bir Röportajında. Bu İddianın Sizdeki Karşılığı Nedir?

  şimdi Diğer Arkadaşlarımı Karıştırmak İstemiyorum. Bu Allah İle Kul Arasında Olan Bir Şey. Rabb’im Ne Zaman Kime Hidayet Vereceğini Kendisi Biliyor. Onun İçin Önemli Olan Samimi Bir Şekilde Allah Diyebilmek. Ben Zaten Bir Eyüpsultan Çocuğuyum. Çocukluğum Eyüpsultan’da Geçti. Aile Olarak Da Biz Evimizde Namaz Kılan Bir Aileyiz, Öyle Sonradan Öğrenmedik Elhamdülillah. Çocukluğumdan Beri Babaannem Bütün Namaz Dualarını Öğretmişti. Gençken Belki Beş Vakit Namaz Kılmıyordum; Ama Zaman Zaman Kılıyordum. Mesela Ben Her, Perşembe Eyüp Sultan Hazretleri’ni Ziyarete Giderdim. En Ünlü Olduğum Dönemlerde Bile Bu Böyleydi. Bu Şekil Ve Bu Yaşam Biçimi Bana Çok Yabancı Değildi. Belki Biraz Görüntüm Farklıydı. Ama Kalbim Hep Rabb’im İle Birlikteydi. Zaten Samimi Olduğunuz Zaman O Şekil Olarak Kendiliğinden Ortaya Çıkıyor. Namaza Başladım, Başörtüsü Taktım. Bir Geçiş Dönemi Oldu Tabii. Daha Önce Peruk Taktım, Denedim Falan.

  bulunduğunuz Camia İtibarı İle Başörtüsü Takmak Sizin İçin Çok Zor Oldu Mu?

  valla Beni Hiç Kimse İlgilendirmiyor. Herkes Kendinden Sorumlu. Benim Kapanmak İçin Yola Çıkış Nedenim, Ölümü Düşünmem İle Birlikte Oldu. Ölüyorsunuz Ve Sevdikleriniz Sizi Orada Gömüp Bırakıyorlar, Arkalarını Dönüp Gidiyorlar. Hiç Kimse Sizinle Bir Gece Mezarlıkta Kalıp Yatmıyor. Tek Başınıza Hesaba Kalıyorsunuz. Her An, Her Saniye Yaşadığınız Hayatınızın Bittiği An Aslında Başladığı An. Çünkü Şu An Bitmiş Bir Hayat Yaşıyoruz, Ölmek İçin Yaşıyoruz, Bunun Farkına Vardım. Onun, İçin De Kapanmamın Doğru Olacağına Karar Verdim. Allah’ın Emri Başörtüsü. Kur’an-ı Kerim’de Var Bu Ve Böyle Olması Gerektiğini Düşündüm. Allah İçin Kapandım, Kimse İçin Kapanmadım. Evet, Bir Geçiş Dönemi Yaşadım; ‘peruk Taktım Nasıl Olur, Olur Mu, Olmaz Mı?’ Diye. O Dönemde De Film Çekmiyordum. Kapandığım Dönem De Çekmiyordum. Kapanmadığım Dönem Bir Süreç Var, Benim Çocuğumu Baktığım Bir Dönem. O Dönem Sinema Yoktu Hayatımda, Mecburi Şartlarla Bırakmıştım. Tuğçe’yi Kendim Büyütmek İstedim. Zaten Ortalıklarda Görünmekten Hoşlanan Bir Sanatçı Değilim, Özel Hayatımla Hele Hiç Gündem Oluşturmak İsteyen Bir Sanatçı Değilim.

  bu Değişim Sanat Camiasındaki İlişkilerinize Nasıl Yansıdı?

  zaten Hiç Kimse İle Bir İlişkim Falan Yoktu. Maalesef Öyle Dışarıdan Görüldüğü Gibi Camianın İçinde Arkadaşlığımız Yoktur. Görüştüğümüz İnsanlar Da Yoktur. Ayrıca Ben Allah’ın Dışında Hiç Kimseye De Hesap Vermem Gerektiğini Hissetmiyorum. Bu Türban Konusu Da Açıkçası Çok Canımı Sıkıyor, Hep Bunun Üzerinde Konuşulduğu İçin. Sanki Ben Çok ,Acayip Bir Şey Yapmışım. Neden? Ben Çok Anormal Bir Şey Yapmadım. Ben Rabb’imin Emrettiği, Daha Önce Yapmam Gereken Bir Şeyi Gecikmiş Olarak Yaptım. Allah Affetsin! İnsanlar Allah İçin Kapanır. Kimse Kimseye ‘sen Kapanır Mısın’ Dediğinde Kimse Kapanmaz. Rabb’im Ya Nasip Eder Ya Da Etmez. Ben Kendimi Şanslı Kullardan Görüyorum. Elhamdülillah, Çok Şükür Allah Benim Kalbimdeki Muradı Verdi. Dilerim Bütün Ümmet-i Muhammed’e De Nasip Etsin, Çok Güzel Bir Şey. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  bir Dönem Peruk Denediniz. Alıştırma Dönemi Miydi?

  şöyle; Zorlandım İlk Başta. Ben İlk Önce Eşim Ne Der Diye Düşündüm Açıkçası. Çünkü Benim Bir Hayatım Var. Otuz Yıl Birlikte Olduğum Bir İnsan Var. O Nasıl Karşılar Diye Düşündüm. İlk Onu Alıştırmak Adınaydı O Peruk. “ferdiciğim, Şimdi Ben Peruk Takıyorum; Ama Belki Kapanacağım, Kapanmayı Düşünüyorum.” Diyordum. Biraz Alıştırarak Oldu. Zaten, Ferdi Bey Benim Başörtülü Halime Ya Da Evde Kullandığım Tülbentli Halime Alışıktı. Ben Namaz Kılan Bir İnsandım, Ben Sonradan Namaz Kılmaya Başlamadım Ki. Başörtüsünü Taktıktan Sonra Hiç Zorlanmadım. Sanki Hep Böyleymişim Gibi Geliyor Bana. Hiç Geçmişi Düşünmek İstemiyorum. Bu Pişmanlık Değil; Ama Keşke Hep Böyle Olsaydım Diyorum.

  televizyondaki Dizileri, Yeni Çıkan Oyuncuları Takip Ediyor Musunuz?

  şimdi İnanın Gerçekten Ben Televizyon Seyircisi Değilim. Hiç Yakından, Uzaktan Bir İlgim Yok. Sadece “yersiz Yurtsuz” Diye Bir Dizi Var Ferdi Bey Oynuyor. Eşimden Dolayı Onu İzlemek Durumunda Kalıyorum. Neden? Çünkü Ferdi Bey Reklam, Arası Telefon Açıp “neco O Sahne Nasıl Olmuş, Bu Sahne Nasıl Olmuş?” Diye Soruyor. Onun Dışında Bana Dizi Sorsanız Kim Napıyor, Kimler Oynuyor Bilmiyorum. Oyuncuları Tanımıyorum, Gençleri Bilmiyorum. Bu Benim Ayıbım, Çok Da Hayatımda Eksik Bir Şey Mi Bilmiyorum, Sanırım Onu Da Düşünmem Gerekiyor.

  vaktinizi Nasıl Geçiriyorsunuz? Öncelikleriniz Neler?

  ramazan Dolayısı İle Şu An Çalışıyorum, Setteyim. Onun Dışında Vaktim Olduğunda Tabii Ki İbadetlerime Dikkat Ediyorum. Çok Kaza Namazlarım Var, Onları Ödemeye Gayret Ediyorum. Sürekli Böyle Kendimle İlgili Geçiyor. Özellikle Ramazan Ayında Kendimi Affettirmek İçin Gayret Ediyorum. Bunun Sonu Yok.

  yenileri İzlemiyorsunuz, Peki Kendi Eski Filmlerinizi İzliyor Musunuz?

  yani Bazen Tesadüf Ederse Tarık Akan, İle Birlikte Oynadığım Ateşböceği Filmi Var. Onu Seviyorum Ve İzliyorum Tesadüf Ederse.

  oyunculuk İddianız Artık Yok Sanırım?

  asla Oyunculuk İddiam Yok. Yani Beni Manevî Anlamda Tatmin Etmesi Gerekiyor Oynayacağım Rolün. Oyunculuk Çok Farklı Bir Şeymiş, Onu Fark Ettim. Burada Onu Anladım. Ben Gerçekten Unutmuşum.

  dönüp Baktığınızda Oyunculuk Size Uzak Bir Şey Miymiş?

  aslında Uzakmış. Hiçbir Zaman Olmayan Bir Elbise İle Üzerimde Dolaşmışım, Çıkarıp Atıverdim. O Elbise Olmamış Bana. Hiçbir Fikrim Zikrim Yoktu Oyunculuğa Başlarken. Oyunculuk Bir Çıkış Kapısıydı, Onu Yapmam Gerekirdi. Sanatçı Olmasaydım Belki Böyle Olmayacaktı. Bir Şey Yaşamam Gerekiyordu. Onun İçin Onu Yaşamam Gerekiyordu, İyi Ki De Yaşamışım Diyorum. Şunu Da Ayrıca Belirtmek İstiyorum; Sanatçı Olduğum Dönemlerde Sinemanın Hiçbir Kötülüğünü Görmedim, Hiç Kimsenin Hiçbir Kötülüğünü Görmedim. Çünkü Bizim Dönemimizde Her, Şey O Kadar Güzel Ve Masumdu Ki, Kirlenmişlik Yoktu. Yani İnsanlar Çok Saygılıydı. Okul Gibi Görüyorduk Biz Sinemayı. Buna Rağmen Beni Hiçbir Zaman Oyunculuğun Medyatik Tarafı İlgilendirmedi. Ben Her Sabah Evden Giderken Bir İşe Gidiyorum, Ekmek Parası Kazanmak Zorundayım, Aileme Bakmak Zorundayım Diye Yola Çıkardım. Bu Bir Fabrika İşçisi Olabilirdi, Ki Öyle Geçti Çocukluğum. Herhangi Bir İş Olabilirdi, Öyle Gördüm Bir Sanatçı Gibi Hayal Edemedim Kendimi. Onun İçin Benimsemedim. Cezbetmedi Beni Hiçbir Şey. Tam Tersi İnsanlar “aaa Necla Nazır” Dediklerinde Utanır Ve Yerin Dibine Girerdim.

  yaşadıklarınızdan Pişman Olduğunuz Bir Dönem Var Mı?

  hiç Sevmediğim Bir Dönem Yok. Yaşamam Gereken Şeyleri Yaşadım. Geçmişim Olmalıydı Ki, Geleceğim Olabilsin. Pişman Mıyım, Baktığım Zaman Hayır.


  başörtüsü Kadının Saygınlığını Artırıyor
  son Dönemde Sanatçılar Türbanlı Görüntüleri İle Gündeme Geliyor. Bunun Üzerine Reha Muhtar Bir Yazı Yazdı Ve Onları Samimi Olmadıkları Konusunda Eleştirirken “necla Nazır’ın Suçu Neydi?” Diye Sordu. Siz Bütün Bunları Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

  reha Muhtar’a Çok Teşekkür Ediyorum. Beni Ayrı Tutmuş. Ben Hiç Kimsenin İsmini Ağzıma Almadan Bir Şey Söylemek İstiyorum. Dediğim Gibi Rabb’imin Kime Ne Zaman Hidayeti İkram Edeceğini Allah’tan Başka Kimse Bilemez. Bu Arkadaşlarım Beni Hiçbir Şekilde İlgilendirmiyor. Belki Bugün Böyle Başlar Yani -fotoğraf Çektirmek İçin Başlar- Allah Bir Gün Gerçeğini Nasip Eder. Onun Dışında Asla Böyle Bir Polemiğe Girmek İstemiyorum.

  eskisine Oranla Yaşam Alanınızda Başörtülü Olmak Zorluklar Getirdi Mi?

  ben Tam Tersini Düşünüyorum. Hiç Öyle Değil. Rabb’im Zaten Sevdiğini Sevdirirmiş. Kendi Severse Kulunu Diğer Kullar Da O Kulunu Çok Severmiş. Çünkü Rabb’im Öyle Emredermiş Meleklerine. Tam Tersine Ben Saygınlık Getirdiğini, Saygınlık Kazandırdığını Düşünüyorum. Lütfen Yanlış Anlaşılmasın Saçı Açık Olan Kadın Saygın Değildir Gibi Bir Şey, Haşa Söylemek İstemiyorum. Fakat Kapalı Kadın Bana Göre Bir Farklılık Yaratıyor; Ama Bu Samimiyse. Yapılan, Şey Sadece Allah İçinse Bu Kadına Gerçekten Bir Farklılık Getiriyor. Bir Güzellik Getiriyor Ve Ben Bütün Kapalı Kadınları Çok Güzel Buluyorum. Hepsi Çok Farklı, Allah Tarafından Yüzlerinde Bir Nur Oluyor. Gözleri, Bakışları Farklı Oluyor
+ Yorum Gönder