+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Alay Etmek İle İlgili Hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ßaran
  Devamlı Üye

  Alay Etmek İle İlgili Hadisler
  Alay etmek ile igili hadisler


  Haris oğlu Alâ (r.a.) Resulullah'ın (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet etti:"İnsanlarla alay edenleri, onların suçlarını araştırıp yayanları, iyi kimselere suç isnad eden koğucuları Allah (c.c.) köpek suretinde haşredecektir." (Tergib ve Terhib, c.5/391)

  Ebu Hureyre (r.a.) Resulullah'ın (s.a.v.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Eğer bir kimsenin -amellerini küçümseyerek/alay ederek- 'insanlar helak oldu' dediğini işitirseniz, işte o -kendisini beğendiği için- daha kötü bir şekilde helak olmuştur." (Tergib ve Terhib, c.5/513)  Ebu Cebire İbnu'd-Dahhak rivayet ediyor:
  Bir ayet, biz Beni Selime hakkında nazil oldu. Şöyle ki: "Hz. Peygamber (sav) bize geldiği vakit herkesin mutlaka iki veya üç adı vardı. Resulullah (sav) bu adlarından biriyle: "Ey falan!" diye bir kimseyi çağırınca kendisine: "Ey Allah'ın Resulü! O, bu isimle çağırılınca, kızar" diye ikaz ediyorlardı. İşte bu durum üzerine şu ayet indi: "Ey iman edenler, bir kavm diğer bir kavm ile alay etmesin. Olur ki (alay edilenler Allah indinde) kendilerinden (yani alay edenlerden) daha hayırlıdır. Kadınlar da kadınları (eğlenceye almasın). Olur ki onlar (eğlenceye alınanlar) kendilerinden daha hayırlıdır. Kendi kendinizi ayıplamayın. Birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın, imandan sonra fasıklık ne kötü addır. Kim (Allah'ın yasak ettiği şeylerden) tevbe etmezse, onlar zalimlerin ta kendileridir" (Hucurat, 11).
  Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hucurat (3264); Ebu Davud, Edeb 71, (4926)
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Komiklik yapan kişi eğer rencide olmuyorsa gülmek haram değildir fakat rencide oluyorsa gülmek haramdır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Alay etmek bir kişinin kusurları veya hataları hakkın da şaka yapacam derken kişiyi incitmesine denir. dinimizde insanlarla alay etmek günahtır. alay etmenin günah olduğu ve yapılmaması gerektiği pek çok hadiste belirtilmiştir.
+ Yorum Gönder


alay etmek ile ilgili ayet ve hadisler