+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Mezopotamya Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mezopotamya Haritası
  Mezopotamya Haritası


  mezopotamya-haritas-.jpg


  Mezopotamya Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alır. Bu isim geniş anlamda, Dicle ve Fırat nehirlerininvadileri ile bu iki nehrin arasında kalan topraklar için kullanılmaktadır. Mezopotamya, güneyde Basra Körfezi, kuzeyde Güneydoğu Toros Dağları, doğuda Zağros Dağları, batıda Suriye Çölü ve Arabistan Çölü ile çevrilidir. Doğu Anadolu'daki karlı dağlardan doğan ve Güneydoğu Toroslardaki kar ve yağmur sularıyla kabaran Dicle ve Fırat, Bağdat yakınlarında birbirlerine çok yaklaşır ve Kurna şehrinde birleşirler. Birleştikten sonra Şattü'l Arap ismini alan nehir, Basra Körfezi'nden denize dökülür. Nehirlerin oluşturduğu dar toprak şeridinin iki yanı çöldür. Dicle ve Fırat'ın sürükleyip getirdiği topraklar Mezopotamya'nın güneyinin çok verimli olmasına sebebiyet vermiştir. Dümdüz uzanan ova, Mezopotamya'nın kuzeyinde oldukça bereketli ve daha ılıman iklimli bir yaylaya dönüşür.
 2. Fatma
  Administrator

  Astronomi ile ilgilenmişler, güneş ve ay tutulmalarını kaydetmişlerdir. Sümerlerden etkilenmişler, bir çok alanda onları geçmişlerdir. İlk zamanlarda ticarete önem vermişlerdir. Bu süreçte Ana*dolu'da koloniler kurmuşlardır. Tanrıları için irili ufaklı pek çok tapınak yapmışlardır. Çivi yazısının kullanıldığı bu devletler için dönemin en ünlü yapıtı Gılgamış Destanı’dır.
+ Yorum Gönder


mezopotamya,  mezopotamya haritası türkçe,  mezopotamya haritada göster,  mezopotamya haritasi,  mezopotamya harita,  türkçe mezopotamya haritası