+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Pers İmparatorluğu Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pers İmparatorluğu Haritası
  Pers İmparatorluğu Haritası

  pers-mparatorlu-u.jpg


  PERSLER (M.Ö. 585-332)

  Kimmerler'in Frig egemenliğine son vermesi sonucu Anadolu'da Medler (M.Ö. 585), daha sonra da Persler (M.Ö. 350) görülür. Persler bölgeyi "Satrap" adını verdikleri valilerce yönettiler. Eski Pers dilinde Katputaka olarak adlandırılan Kapadokya Bölgesi, "Cins Atlar Ülkesi" anlamına gelmekteydi.

  Persler, Zerdüşt dinine bağlı olduklarından, halkını din ve dil konusunda serbest bırakmışlardır, ateşi de kutsal saydıklarından bölgedeki volkanları, özellikle Erciyes ve Hasandağı'nı kutsal saymışlardır.

  Persler, Kapadokya'dan geçerek başkentlerini Ege'ye bağlayan, Kral Yolu'nu geliştirmişlerdir. Makedonya Kralı İskender, M.Ö. 334 ve 332'de Pers ordularını arka arkaya bozguna uğratarak bu büyük imparatoruluğu yıkmıştır.
 2. Fatma
  Administrator

  Roma'da hükümdarın kutsanması ve dini bir karaktere bürünmesi iran'dan alınan birtakım uygulamalarla olmuştur.Arapçada 'P' harfi oladığı için Araplar bunlara Fars demiştir. Persler çok geniş alanlarda hüküm sürmüşlerdir. Bu geniş alanlarda otoriyeti sağlamak için Eyalet sistemini getirmişler ve bu eyalat sisteminede Satraplık adını vermişlerdir.
+ Yorum Gönder


pers imparatorluğu,  pers imparatorluğu haritası,  eski pers imparatorluğu,  persler