+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Hayvan Resimleri Forumunda İnekler (Sığırlar) Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MEGASXL
  Devamlı Üye

  İnekler (Sığırlar) Hakkında Bilgiler
  İnekler (Sığırlar) Hakkında Bilgiler


  İnekler 1.png

  İnekler.png

  Alm. Kuh (f), Fr. Vache (f), İng. Cow. Familyası: Boynuzlugiller (Bovidae). Yaşadığı yerler: Evcil olarak dünyânın her tarafında yetiştirilir. Özellikleri: Mideleri dört gözlüdür. Geviş getirir. Et ve sütü için beslenir. Ömürleri: 20-25 yıldır. Çeşitleri: Friz (Holstein), Jersey, Simental, Montafon, Plevne ırkı, Silifke ırkı en çok bilinen süt inekleridir.


  Ergin dişi sığırlara verilen ad. Boğanın dişisi olarak da bilinir. Karnının altında iki arka bacağı arasında iri memeleri vardır. Otla beslenir. Midesi dört gözlüdür. Geviş getirir. Boynuzları dâimî olduğundan kırılınca yenisi çıkmaz. Bütün sığırlar gibi üst kesici dişleri bulunmadığından otu alt çene dişleriyle keser. Günde 70 kg kadar ot yer. Sütünden, etinden, deri ve gübresinden faydalanılır. Yük ve çekim hayvanı olarak da kullanıldığı yerler vardır. Evcil olarak insanın bulunduğu her yerde beslenir. Geceleri ahırlarda barındırılır. Otlak hayvanı olduklarından gündüzleri mer’alara salınır. Canlı süt fabrikasıdır. Dokuz aylık gebelikten sonra genellikle bir yavru doğurur. Doğumda ikiz nâdir görülür. Yavrusuna buzağı denir.  Süt için beslenen en önemli ırklar şunlardır:

  Friz: Anayurdu Hollanda olan siyah-beyaz benekli, uysal, iri hayvanlardır.  Bol süt veren bir ırktır. Yılda 9000 litreden fazla süt verir. Sütün yağ oranı az olduğundan karton kutularda ambalajlanarak piyasaya sürülebilir. “Holstein” olarak Trakya bölgesinde beslenir.


  Jersey: Anayurdu İngiltere’nin Jersey Adasıdır.


  Sütünün yağ oranı bol olduğundan tereyağı üretiminde kullanılır.


  Guernsey: Anayurdu Fransa kıyısındaki Guernsey adasıdır.
  Farklı iklim şartlarına dayanıklı olduğundan Antarktika’da bile beslenebilir. Kaliteli yağlı süt verir.


  Simental: İsviçre’nin süt ırkı ineğidir. Yılda 3000-4000 litre süt verir.

  Dayanıklı bir soydur. Koşum hayvanı olarak da kullanılır.


  Ayrshire: Anayurdu Güneybatı İskoçya’dır.


  Çok iyi besinlerle beslenmese de iyi süt verir. Ekonomiktir.


  Montafon: Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir ırktır. Anayurdu Avustralya’dır. Yılda 3000-4000 litre süt verir.


  Boz ırkı (Plevne ırkı), yerli kara ırkı, doğu kırmızı ırkı, güney kırmızı ırkı (Silifke ırkı) yurdumuzun çeşitli bölgelerinde yetiştirilen diğer süt ırklarıdır. Etlerinden de istifade edilir. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Boynuzgiller ailesinden olan İnekler, genellikle evcil olarak dünyanın her yerinde yetiştirilebiliyorlar. İnekler eskiden tarlaları sürmek içinde kullanılırdı ancak günümüzde sadece eti ve sütü için beslenirler. Mideleri dört köşelidir. Silifke, jersey gibi inek ırkları en çok bilinen süt veren ırklardır.
+ Yorum Gönder


ineklerin çiftleşmesi,  inek,  yavru dana,  inekler,  öküz ile ineğin çiftleşmesi