+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Hayvan Resimleri Forumunda Eşşek Resimleri Eşekler Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Eşşek Resimleri Eşekler Hakkında
  Eşekler Hakkında Bilgiler


  e-ek-resimleri-e-ekler-hakk-nda.jpgEşşek Resimleri Eşekler Hakkında4.jpge-ek-resimleri-e-ekler-hakk-nda7.jpg

  Bu konumuzda herzaman ismi dilimizde olan, en çok sevilen hayvanlardan Eşşeğin Resimleri, fotoğrafları, Eşek hakkında bilgiler, bulunmaktadır. Sizinde beğendiğiniz Eşek resimleriniz, Eşek fotoğraflarınız ve Eşşekler hakkında bilgileriniz fıkralarınız varsa bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

  Atgillerden, uzun kulaklı binek ve hizmet hayvanı, merkep, karakaçan (Equus asinus).

  Mecazi anlamı Kaba, yeteneksiz, inatçı kimse.

  Halk dilinde, Odun kesmek için kullanılan üç veya dört ayaklı sehpa.
  Halk dilinde, Duvar örme, sıva yapma vb. işlerde kullanılan dört ayaklı sehpa.

  Eşek (Equus asinus), atgiller (Equidae) familyasının evcilleştirilmiş türlerinden biridir.  Eşeklerin inatçı oldukları yönünde olumsuz bir inanç vardır, gerçekte de sahiplerinin bu hayvanların oldukça gelişmiş kendini koruma dürtülerini yanlış anlamalarından kaynaklanmaktadır. Bir eşeğe, zorlayarak veya korkutarak, kendi yararına olmadığına inandığı bir işi yaptırmaya çalışmak oldukça zor bir iştir.

  Bu davranış atlardakinin neredeyse tam tersidir çünkü bir at, örneğin, güvensiz bir zemin üzerinde yol alma konusunda eşeklere göre çok daha sorunsuz bir tavır çizer.


  Ülkemizde eşşekler genellikle yük taşımak için kullanılır. Eşekler eskiden hemen hemen tüm bölgelerimizde beslenirken şu anda eşek besleyenlerin sayısı oldukça azalmıştır. Eşekler eskiden kervanların önünde ilerlermiş çünkü eşekler yolun en düzgün koşullarında ilerler ve dibini görmedikleri suda ilerlemezlermiş.  Eşşekler oldukça zeki hayvanlardır. Eşekler bir işin kendi yararına olmadığını düşünürse, eşeklere o işi yaptırmak oldukça zordur. (Eşeklerin inatçı olmalarının aslı budur.)

  Eşeklerin davranış ve bilişleri üzerine yapılan ciddi çalışmalar görece sınırlıysa da bu hayvanlar oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı gibi gözükmektedirler.


  Bilimsel sınıflandırma
  Âlem: Animalia
  Şube: Chordata
  Sınıf: Mammalia
  Takım:Perissodactyla
  Familya: Equidae
  Cins: Equus
  Altcins: Asinus
  Tür: Equus asinus  EŞŞEKLERİN ÇİFTLEŞMESİ, EŞŞEKLERİN ÜREMESİ

  Eşekler ortalama 30-35 yıl yaşar ve 2-2,5 yaşında üreme çağına girerler. Dişi eşek (****) yaklaşık bir yıl süren gebelik döne*minden sonra genellikle bir, bazen iki yavru (sıpa) doğurur. Erkek eşek (eşek aygırı) atın dişisiyle (kısrakla) çiftleşirse katır denen kısır melezler elde edilir. Dişi eşek ile erkek atın (aygırın) melezi olan katırlara da genellikle ester denir 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Eşekler çok yararlı hayvanlardır hem sağlık açısından hemde taşıma açısından sağlık açısından sütleri çok yararlıdır akciğer hastalıklarına çok faydalıdır taşıma açısından ise örneğin köyde bir bağınız var evinize çok uzak ve eşyalar götürmeniz gerekiyor sizin taşımanız ve yürümenize gerek yok bırakın eşek taşısın.
+ Yorum Gönder


essek sekilleri,  eşek,  dişi eşek,  essek sekli,  eşek dişi,  eşeklerin çiftleşmesi