+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Süt kuzusu besisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Süt kuzusu besisi
  Süt kuzusu besisi hakkında bilgi

  Bu da hızlı besidir ve 4 ayda 35-40 kilo canlı ağırlık elde etmek için yapılır. Kuzu hem anasını emer, hem de bolca kesif yem yer. Çok kaliteli eti olur, ancak 4 ay boyunca koyunun sütü kuzuya gider. Bu da önemli kayıptır.

  Süt kuzusu besisinde kuzuların gelişmesi daha çok anaların süt verimine bağlıdır. Bunun için anaç koyunlar 16 haftalık besi süresince fazla süt verebilmeleri için çok iyi beslenmelidirler.  Şüphesiz süt kuzularının hızlı gelişmesi için ana sütü ile aldıkları besin maddeleri hiçbir zaman yeterli değildir. Bunun için kuzulara 2 haftalık olmalarından itibaren yiyebildikleri kadar kesif yem verilmelidir. Ayrıca iyi kaliteli yonca ve çayır otları verilebilir.  Kuzuların suyu da eksik olmamalıdır.

  Aşağıdaki çizelgede besi sırasında kuzulara verilecek kesif yem ve ot miktarları gösterilmiştir.


  Kuzunun Yaşı Kesif Yem Kuru Ot

  (Hafta) Miktarı (gr) Miktarı (gr)

  3 50 Serbest

  5 200 Yiyebildiği kadar

  7 400 " "

  9 600 " "

  11 800 400 grama kadar

  13 1000 " "

  15 1200 " "  On birinci haftadan sonra kuru ot neden sınırlanıyor? Kuzular daha fazla kesif yem yiyebilsin diye! Burada kesif yem dediğimiz yemler, tahıllar ve yağlı tohumlardan oluşur.

  Arpa, mısır, buğday ve yulaf gibi tahıllar kesif yemin % 70-80' i kadar olmalıdır.

  Soya küspesi, pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği küspesi gibi yağlı tohum küspeleri de yüzde 20-30 kadar olmalıdır. Tabii, bunlara mineral maddeler ve vitaminler de eklenecek.  Şimdi 3 tane yem reçetesi veriyoruz. Hangi yemler bulunuyorsa, ona göre yem hazırlanabilir:

  1. REÇETE


  YEMLER MiKTARLAR

  Arpa. 35 kısım

  Buğday kep 6 kısım

  Mısır . 30 kısım

  Kolza küspesi . 5 kısım

  Soya küspesi (Ekstraksiyon).. 20 kısım

  Vitamin + Mineral + Yemlik Kireç 4 kısım

  2 . REÇETE  YEMLER MİKTARLAR

  Arpa .. 30 kısım

  Yulaf . 12 kısım

  Buğday kırığı .. 25 kısım

  Buğday kepeği. 10 kısım

  Soya küspesi (Ekstraksiyon) . 20 kısım

  Vitamin + Mineral + Yemlik Kireç . 3 kısım  3 . REÇETE  YEMLER MİKTARLAR

  Arpa.. 26 kısım

  Yulaf . 35 kısım

  Buğday kırığı 10 kısım

  Pamuk tohumu küspesi (Ekstraksiyon). 15 kısım

  Ayçiçeği küspesi. 10 kısım

  Vitamin + Mineral + Yemlik Kireç. 4 kısım
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Uzatılmış kuzu besisi ile ilgili bilgiler

  Daha az kesif yem, daha çok kaba yem ile yapılan besidir. Uzun sürer.

  Kuzular 3 aylık olunca sütten kesilir, en iyi meraya salınır. 3-4 ay merada beslenir. Mera çok iyi değilse, günde 2-4 kilo silo yemi yedirilir (mısır, pancar yaprağı, çayır otu silajı gibi). Ayrıca, günde 500-600 gram da kesif yem verilir.

  Bu besi sonunda, kuzular 40-50 kilo canlı ağırlığa ulaşırlar.  TOKLU BESİSİ

  Kuzular 10-12 aylık oluncaya kadar besiye alınır. Besi sonunda 55-60 kilo gelmeleri beklenir.  Toklu besisinin geçerli olacağı şartlar tamamen mera ağırlıklı koyunculuk yapılan yerlerdir. Entansif şartların sağlanamadığı yani yoğun kuzu besisine uygun şartların olmadığı yörelerde ekonomik olabilecek bir besi şeklidir.  Bu durum Doğu Anadolu bölgemiz şartları için söz konusudur. Bu bölgemizde yüksek yaylalarda bulunan otlakların değerlendirilmesi ile ilgili gelenek haline gelmiş pek masraf gerektirmeyen bir besi şeklidir.  Toklu bir yaşını geçtikten ve 50-55 kg ağırlığa ulaştıktan sonra besiye son verilir. Bu yaş ve ağırlıktaki hayvan oldukça yağlıdır ve eti gevrek değildir, fakat bu bölgemizin insanının tüketim alışkanlığı olduğundan ve yöre ekonomik şartları bunu gerektirdiğinden halen uygulanmaya devam edilmektedir.  Merada toklu besisi

  Erkek kuzular, İlkbahardan başlayıp sonbahara kadar meralarda otlatılır. Meraların geniş ve zengin olması gerek. Büyük kuzu sürüleriyle, ucuz bir besi sonunda, her toklu 50-55 kiloya ulaşır.

  Ağılda toklu besisi  Kuzular 6 aylıktan sonra daha yavaş büyürler. Ağırlık artışı azalır. Kilo artışı için daha çok yem vermek gerekir. Onun için besicilikte kar azalır.

  Beside kullanılan kesif yem asla yüzde 70' den fazla olmamalı ve tam besi yemlerine hemen geçmemelidir. Besi yemi alıştırarak verilmelidir. Önce azar azar, sonra biraz daha fazla vererek, 15 gün kadar bu alıştırmaya devam etmelidir. Başlangıçta 400-450 gram kesif yem verilir. Her gün 100-200 gram artırılarak yedirilir.

  Çiftçilerimiz toklu besisinde saman ve yaş pancar posasını çok kullanırlar.


  OT MU, SAMAN MI?

  Ot da var, saman da var. Toklulara hangisini verelim? Besicilikte, eğer ucuz ve bol otumuz varsa, onu vermeliyiz. Neden? Çünkü iyi kalite çayır otunun protein değeri, samanın dört katıdır. Enerji değeri ise bir buçuk katıdır. Ayrıca, otun mineral ve vitaminleri samandan çok daha zengindir.


  Yaş pancar posası besicilikte kullanılmaz mı? Elbette kullanılır. Ancak, bilmeliyiz ki, yaş pancar posasının yüzde 90'ı sudur . Bir kilo kuru otun verdiği enerjiyi, 5-6 kilo yaş pancar posası verebilir. Besin maddeleri bakımından çok fakirdir. Eğer çok kolay ve ucuza bulabiliyorsak, beside kullanabiliriz. Ancak, aşırı şekilde kullanmak, besiyi buna dayandırmak hata olur. Tavsiye edilmez.

  Toklu besisine başlarken şunlara dikkat etmelidir:

  Dinlendirme:

  Besiye alınacak toklular uzaktan getirilmiş olabilirler. Hayvanlar hırpalanmıştır, yorulmuştur. Aç olabilir, susuz olabilir. Dayanıklılığı azalmıştır. Hemen hastalanabilirler. Ölebilirler. Onun için önce güzelce dinlenmeleri gerekir. Birkaç gün kuru çayır otu ve yonca verilir, hemen besiye başlanmaz.  Parazitler:

  İç ve dış parazitler hayvanın yediğine ortaktır. Hayvanı halsiz düşürür. Onun için, parazit mücadelesi yaparak işe başlamak gereklidir.

  Kırkım:  Kırkım hem yararlı, hem karlıdır. Hele sıcak mevsimde veya kapalı ahırda besi yapılıyorsa, kırkım gerekir. Soğuk ve yağışlı zamanlarda ise kırkımdan vazgeçmek doğru olur.
+ Yorum Gönder


kuzu ne zaman kesilir,  süt kuzu ne zaman kesilir,  kuzu kaç aylıkken kesilir,  kuzular ne zaman sütten kesilir,  kuzu kac aylik,  kuzu sütten ne zaman kesilir forum