+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Süt keçilerinin beslenmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Süt keçilerinin beslenmesi
  Süt keçilerinin beslenmesi hakkında bilgi

  Keçiler, selülozca zengin olan kaba yemlerden çok iyi yararlanırlar. Keçiler, yemden yeme geçerken çabuk uyum gösteremezler. Bir yem verilirken, o yem bırakılıp başka bir yeme geçilecekse, acele etmemeli yavaş yavaş, alıştırarak verilmelidir. Hızlı değişikliklerde sindirim sistemi bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
  Bir keçi ne kadar yem yer?

  Bunun kesin bir cevabı yoktur. Verilen yemin içindeki besin maddeleri; hayvanın yaşına, cinsiyetine, gebeliğe, süt verimine, yemleme tekniğine ve çevrenin sıcaklığına göre değişir. Diyebiliriz ki; yemin bazı özelliklerine ve yemin çeşidine göre 2 ila 8 kilo arasında günlük yem yer. Gebeliğin son aylarında yem ihtiyacı artar. Süt verimi döneminde yem ihtiyacı artar. Süt verimi arttıkça yem ihtiyacı da artar. Protein Çok İse, Yem Az Bazı yemler protein bakımından zengindir. Bu gibi yemler, keçi beslenmesinde önemli yer tutar. Çünkü, keçiden elde edilen ET-SÜT-TİFTİK gibi ürünleri, protein yapılıdır. Bu ürünlerin yapılabilmesi için, verilen yeminde protein bakımından zengin olması gerekir.  Proteini fazla yemler, daha az tüketilen yemlerdir. Bir yemin protein miktarı ne kadar yüksek ise, o kadar az tüketilir.  Protein deyince aklımıza ayçiçeği, pamuk tohumu, kolza ve soya küspeleri gelir.

  Kaliteli kuru yonca ve iyi kalite kuru otlarda da bol protein vardır.  Yeterli protein alamayan keçiler; iştahsız olur, zayıflar, süt verimi , tiftik verimi ve yavru verimi az olur.  Keçilerin de Enerji İhtiyacı Var  Her canlının enerjiye ihtiyacı vardır. Keçilerinde enerjiye ihtiyacı var. Yaşaması, gelişmesi ve verimlerinin iyi olması için enerji gerekir.

  Nereden alacak bu enerjiyi ? Yemlerden  Bilindiği gibi, keçiler çok hareketlidir. Onun için, keçilere, koyunlardan daha fazla enerji gereklidir. Yani, keçiye ihtiyacı olan yemi vermek lazımdır. Keçi, harcadığı enerjiyi karşılayamazsa ne olur? Büyümesi yavaşlar, et ve süt verimi düşer, süt verme süresi kısalır. Ayrıca hastalıklara karşı direnci azalır.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Süt keçilerinin beslenmesi ile ilgili bilgi


  Mineraller Ve Vitaminler

  yi bir besleme yapılırken, mineraller ihmal edilmez. Keçiler yemle birlikte tuz, kalsiyum, fosfor, kükürt alırsa iştahlı olur. Zayıflamaz, süt verimi artar.

  Tuz çok önemli bir mineraldir. Tuz yemeyen hayvanların gözleri donuk olur.

  Kalsiyum ihtiyacı için, otlar ve baklagiller iyi yemlerdir.

  Fosfor ise, küspelerde ve tane yemlerde bulunur. Hayvanlara verilecek yemlerde kalsiyum ve fosforun dengeli olması gerekir. Vücutta kalsiyum – fosfor dengesi bozulursa idrar taşları meydana gelir.

  Vitaminlerden A vitamini kuru otlarda bolca bulunur. Bu vitamin yetersiz olursa gece körlüğü, yavru veriminde azalma ortaya çıkar. Tekelerin aşım kabiliyeti azalır.

  D vitamini ise hayvanların kuvvetli olmasını sağlar. Güneşte kurutulan otları yiyen ve açık havada gezen keçiler D vitaminini kolayca almış olurlar. Yemlerinde yeterince bu vitaminden bulunmayan, dışarı çıkarılmayan ve güneş ışınlarından yararlanmayan hayvanlarda gelişme bozuklukları, kemik hastalıkları, verim düşüklüğü görülür. O nedenle karma yemlere vitamin, mineral karışımları ilave edilmeli veya hayvanların önüne yalama taşı konulmalıdır.

  İyi bir çayır otu veya mera varsa keçilere beslenme bakımından yeterli olur. Kesif yemde vermek lazım ama, kesif yem pahalıdır. Pahalı yemi, süt verme devresinde yedirmelidir. Onun dışında kuru otlarla, diğer kaba yemlerle beslenen keçiler besin ihtiyacını karşılayabilirler.

  Kuru yonca otu : Günde 1 kg

  Mısır silajı : Günde 1 kg

  Tane yem karışımı : Günde 0.5 - 1 kg

  verebiliriz. Mısır silajı bulunmuyorsa yonca miktarı artırılabilir.

  Kuru yonca otu : Günde 1.5 kg

  Tane yem karışımı : Günde 0.5 - 1 kg

 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Süt keçilerinin otlaklara salınmaması gerekir çünkü otlaklara salınan hayvan fazla ürün veremez fazla verim almak isteyen biri ahır hayvancılığını tercih etmesi gerekir eğer mera hayvancılığı yaparsa verim az olur bunun nedeni hayvan sabahtan akşama kadar yürüyor ve enerji harcadığı içindir.
+ Yorum Gönder