+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Büyükbaş hayvancılık hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  Büyükbaş hayvancılık hakkında bilgi
  Büyükbaş hayvancılık ile ilgili bilgi

  Büyükbaş Hayvancılık; sığırcılık, mandacılık, at, eşek ve katır yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalı.

  Süt ve besi sığırcılığı çeşitli ürünleri ile gerek insan beslenmesi ve sağlığı gerekse çeşitli endüstrilerini temin etmesiyle ülke ekonomilerinde önemli rol alır.

  Mandacılık, eski önemini kaybetmektedir ve hayvan sayısı giderek azalmaktadır.

  İş gücünden yararlanılan at, eşek, katırın, motorlu araçların gelişimiyle önemi ve hayvan sayıları azalmıştır. Türkiye'de Kazak kökenli vatandaşlar ve Orta Asya'da yaşayanlar için, etinden, sütünden ve iş gücünden yararlanılan atların bugün bile önemi büyüktür. Büyükbaş hayvancılık genellikle Dogu Anadolu Bölgesinde yapılır çünkü yükselti fazladır.Büyükbaş hayvancılık için ideal yerdir.
 2. Ziyaretçi

  Yerli ırkların besi kabiliyeti kültür ırklarına göre düşüktür. Buna karşılık yerli ırklar uygun zaman ve oranda beslendiklerinde karlı olabilir. Ayrıca, Şarole gibi etçi ırklar ile Holstein (Avrupa menşeli), İsviçre Esmeri gibi ırkların melezlenmesinden elde edilen yavruların et tutma kabiliyetleri daha yüksektir.
+ Yorum Gönder


büyükbaş hayvancılık hakkında bilgi,  büyükbaş hayvanlar hakkında bilgi,  büyükbaş hayvancılık ile ilgili bilgiler,  büyükbaş hayvancılık ile ilgili bilgi,  büyükbaş hayvancılık hakkında bilgiler,  büyükbaş hayvancılık bilgi