+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Kümes hayvancılığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  Kümes hayvancılığı hakkında bilgi
  Kümes hayvancılığı ile ilgili bilgi

  Kümes Hayvancılığı; tavukçuluk, hindicilik, kaz ve ördek yetiştiriciliği, bıldırcın yetiştiriciliği, deve kuşu yetiştiriciliği gibi kanatlı hayvanların yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalı.

  Süs kuşu yetiştiriciliği, bir tarım faaliyeti sayılmadığı için bu grupta yer almaz.

  Kümes hayvancılığı, hayvancılık sektörünün en gelişmiş ve teknolojiye en açık olanıdır. Aynı zamanda hayvansal protein açığının kapatılmasında dünyanın elindeki en büyük kozudur. Üretiminin kolay ve hızlı olmasının yanında maliyetinin de düşük olması başlıca üstünlüklerindendir.

  Kümes hayvancılığı içinde tavukçuluk; üretim miktarı ve potansiyeliyle başta gelmektedir.

  Kümes hayvancılığı elde edilen ürüne göre iki ana gruba ayrılır:

  Etçi kümes hayvancılığı [düzenle]Kanatlı hayvanlardan et üretmek amacı ile yapılan faaliyetlerin bütününe verilen ad.

  Kanatlı eti üreticiliği, günümüzde büyük bir sektör olmuştur. Özellikle 1990 yıllarda, artan tüketimle beraber hızlı bir gelişim göstermiştir.Bu gelişim sektörde çalışan şirketlerin entegreleşmeleriyle sonuçlanmıştır. Entegre şirketler, bünyelerinde damızlık, kuluçka,yem üretim,kesimhane ve pazarlama ünitelerini barındırırlar. Bu durumlarıyla oldukça büyük organizasyonu oluştururlar. Entegre şirketlerde sadece kümesler entegre bünyesinde değildir. Etlik kümes sahipleriyle, entegreler arasında fason üretim anlaşmalarıyla çalışma yapılır.Kümes sahipleri, genellikle küçük veya orta ölçekli çiftçilerdir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  kümes hayvancılığı denildiğinde insanın aklına tavuk gelmektedir tavuk insan yaşamında yeri ve önemi fazla olan bir hayvandır yumurtaları bakımın dan olsun eti bakımın dan olsun insan çok tercih etmektedir.
+ Yorum Gönder


kümes hayvancılığı hakkında bilgi,  kümes hayvancılığı ile ilgili bilgi ,  kümes hayvancılığı vikipedi,  kümes hayvancılığı ile ilgili bilgiler,  kümes hayvanları hakkında bilgi,  kümes hayvanları ile ilgili bilgi