+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Boer Keçisi – Keçinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Boer Keçisi – Keçinin Özellikleri
  Boer Keçisinin özellikleri

  Boer keçisi hızlı büyüyen, düşük kollestrolü yağsız ete sahip, etçi bir keçi ırkıdır. Kısa boylu bodur keçilerdir. Boer keçi besleme etinin kalitesinden dolayı son günlerde ülkemizde yetiştirmesi sınırlı olsa da uğraşları vardır.

  Boer Keçinin Özellikleri:

  Mükemmel işaretli çoğunlukla baş ve boyun kestane ve çikolata renkli kıllarla, diğer vücut kısımları ise beyaz kısa kılarla kaplıdır. Boer keçiler uzun sarkık kulaklıdır. Diğer keçi ırklarına göre annelik içgüdüleri daha fazladır.

  Çok uysal hayvanlardır. Bu ırk keçi eti üretimi için beslenmektedir. Gelişmesi oldukça hızlı ve iyidir.

  Boer keçinin özellikleri içerisinde en önemlisi üreme özelliğidir. Boer keçi yılın her ayında kızgınlık gösterip gebe kalabilme özelliğine sahip bir keçi ırkıdır. Ortalama 18 ayda iki doğum yapabilirler. İkiz ve üçüz doğurabilen boer keçileri 18 aylık dönemde % 3,5 oğlak verme özelliğine sahiptir.

  Besideki boer oğlaklar, hızlı gelişirler. Günlük canlı ağırlık ortalaması 250 gr/gün dür. Bir kilogram canlı ağırlık için tükettikleri yem miktarı diğer keçi ırklarına göre çok düşüktür.

  Boer keçinin özellikleri arasında sayılabilecek bir başka hususta 6-7 aylık dişi çebiçlerin gebe kalabilme özelliğine sahip olmasıdır. Gebelik süresi 5 aydır.

  Olgun boer tekeler 110-135 kg, erişkin boer keçiler, 90-100 Kg ağırlığa ulaşabilirler. Enenmiş erkek çebiçlerin ağırlığı 100 Kg ulaşabilmektedir. Etteki randımanı % 50- 52 arasındadır.

  Boer keçisi et verimi yüksek, karkas kalitesi ile et kalitesi değerli bir keçi ırkıdır. Güney Afrika, Avusturalya, Yenizellanda ve Amerika’da yoğun bir şekilde üretilmektedir. Boer keçi üretimi bu ülkelerde keçi eti için yapılmakla beraber, boer keçi sütü ise çok aranan keçi sütlerindendir. Besleme değeri yüksektir.

  Ülkemizde boer keçi üretimi sınırlı olduğunu biliyoruz ancak son zamanlarda keçi eti özelliği ve keçi sütünün önemi bilinci ağırda olsa işlenince küçük çapta yetiştiriciliğini yapanlar oluşmaktadır.

  Esasında bu özelliklere sahip boer keçi satışı zorlanmadan yapılması gerekir. Boer keçi satışı zor olmayacağı içinde boer keçi besleme yeni bir iş kolu olacaktır.

  Boer keçisi, kanaatkar bir yapıya sahip olduğundan besleme gayet kolaydır. Hastalıklara karşı direnci yüksektir. Üreme özelliği iyi olan bu keçi ırkının kurak iklimlere çok dayanıklı olması nedeni ile yetiştiriciye fazla bir sorun yaratmadan yetiştirilebilir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Keçi ırklarından biri olan Boer Keçisi Yağsız bir ete sahiptir. Ayrıca bu keçinin bir çok özelliğe sahip olduğu söylenmektedir. En güzel özelliği ise hızlıca gelişmeleridir.
+ Yorum Gönder


kecinin özellikleri