+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Malta Keçisi – Malta Keçisinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Malta Keçisi – Malta Keçisinin Özellikleri
  Malta Keçisinin Özellikleri

  Malta keçisinin anavatanı Akdeniz’ de bulunan Malta Adasıdır. En çok Akdeniz’ de kıyısı olan ülkelerde yetiştirilmektedir. Özellikle İtalya’ da en çok yetiştirilen keçi ırkıdır. Malta keçilerinin Türkiye’ de diğer bir adıda Maltız keçisi olarak bilinir. Malta keçisi veya maltız keçisi yazmamızda başka bir anlam anlaşılmasın.
  Ülkemiz’ dede Akdeniz kıyı illerimiz Antalya, Muğla ve özellikle Ege kıyılarında İzmir ve civarında küçük guruplar halinde yetiştirilmektedir.

  Diğer keçi ırklarına nazaran daha hassas ve düz merada veya bağlı sisteme uygun olarak küçük aile hayvancılığına uygun yetiştirilen bir keçi ırkıdır.

  Malta Keçisinin Özellikleri :

  Malta keçisinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz. Malta keçilerinde renk genelde kahverengi alacadır. Malta keçilerinin derisi incedir. Deriyi örten kıllar kısa ve incedir ekenomik değeri yok gibidir. Kulaklar uzun ve sarkıktır. Bütün süt keçilerinde olduğu gibi Malta keçisindede meme gelişmiştir. Malta keçilerinin vücudu önden arkaya doğru genişleme gösterir. Malta keçilerinde boynuz bulunmaz.

  Malta Keçilerinin Verim Özelliği :

  Malta keçilerinin erginlerinde canlı ağırlık 35 – 40 kg. Tekelerinde 50 – 60 kg. dır. Bir laktasyondaki süt verimi 500 – 600 litre civarındadır. Maltız keçilerinde laktasyon süresi 250 gün dolaylarındadır. Maltız keçilerinin sütündeki yağ oranı % 3.5 – 4.5 civarını bulur. Maltız keçilerinin beslenmesine göre sütündeki kuru madde oranı yükselir veya düşebilir.

  Malta Keçilerinde Üreme :

  Malta keçilerinde üreme üçüz vehatta dördüz doğumlar görülebilir. Bir batında nadirde olsa beşiz doğum yapan malta keçilerine rastlanmıştır. Malta keçilerinde bir batında 2 – 5 arası oğlak alma ihtimali yüksektir. Damızlık bir maltız keçi gurubunda büyüme % 250 civarındadır.

  Malta keçilerinin çok hassas oldukları bilinmektedir. Malta keçilerine bakım itina ile yapılmalıdır. Hastalıklara karşı dirençleri zayıf olduğundan koruyucu tedbirler önceden alınmalıdır.

  Malta keçileri veya başka bir deyişle Maltız keçileri ekseriyetle meraya veya bağlı sisteme uygun bir keçi ırkı olmalarından dolayı Akdeniz bölgesi sahil kesiminde tercih edilmektedir. Aynı zamanda malta keçileri iyi bir süt ırkı keçi sınıfındandır.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Malta keçisi 40 50 kğ çivarındadır. Şütverim miktarı diğer keçilere göre daha fazladır. Ayrıca malta keçisi koruma altındadır. Çünkü nesli tekenmekte olan bir hayvandır.
+ Yorum Gönder