+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Kuzu Yetiştiriciliği – Kuzu Bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kuzu Yetiştiriciliği – Kuzu Bakımı

  Kuzu Bakımı nasıl yapılır


  Kuzu yetiştiriciliği, insan beslenmesi için gerekli olan bir iş koludur. Kuzu yetiştiriciliği esasında damızlık koyun yetiştiriciliği ile beraberdir. Sonuçta damızlık koyun yetiştiriciliği bir birine bağlı olarak kuzu yetiştiriciliği olarak devam etmektedir.

  Kuzu yetiştiriciliğinde önemli olan çok iyi damızlık koyun seçimi yapılması gereklidir. Bunun sebebi sağlıklı kuzu elde etmek başta olmak üzere döl verimi yüksek damızlık koyun ırkı seçimi de önemlidir.

  Kuzu Çiftliği ve Damızlık Koyun Çiftliği:

  Damızlık koyun çiftliği besiye alınacak kuzu çiftliğine uygun olmalıdır. Yeni doğan kuzuların belli bir süre ana koyunla beraber kalacağından kuzu çiftliği konumu önemlidir.

  Kuzu Bakımı:

  Kuzu yetiştiriciliği yaparken kuzu bakımı önemlidir. Yeni doğan yavru kuzulara itina ile bakılmalıdır. Yeni doğan yavru kuzu bakımında öncelikle dezenfektan tedbirler gereklidir. Yeni doğan yavru kuzularda ağız sütü emzirilmelidir. Zaten yeni doğan kuzu belli bir müddet ana sütü ile beslenmesi şarttır. Yeni doğan yavru kuzuya ağız sütü verilmesi, yavru kuzunun bağışıklık sistemini güçlendirir. Devamında ana sütünün devam etmesi kuzunun bazı hastalıklardan korunmasını sağlar.

  Kuzu bakımı, ana sütüyle beslenme devam ederken, ikinci haftadan sonra kuzu işkembesi hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. İkinci haftadan sonra kesif yem ve kaliteli sindirilebilir kaliteli ot verilmeye başlanmalıdır.

  Kuzu Besiciliği:

  Kuzunun besiciliğinde kuzunun doğumundan besi sonuna kadar geçen zaman içerisinde kuzu besi periyodu şöyle bir sıralama yapılabilir.

  * Bazı kuzu besiciliğinde kuzuya süt verme işi 10. haftaya kadar verilmektedir. Bazı kuzu besiciliğinde 2. haftadan itibaren sütten kesilebilir.

  * İkinci haftadan sonra kuzulara kesif yem ve kaliteli kuru ot verilmeye başlanmalıdır. Kuzuda kullanılacak kesif sanayi yemi 18 protein olmalıdır. Çünkü kuzularda hızlı günlük canlı ağırlık artışı olduğundan kuzu yemi önemlidir.

  *Kuzular 10 – 12 haftalık olunca 20 kg. civarındadır. Kuzu ırkına görede olsa üç aylık bir kuzu iyi beslenirse 25 kg. ortalamasında olmalıdır. Bunun içinde iyi kuzu bakımı olması gereklidir.

  * Kuzu besiciliğinde en önemlisi kuzu hastalıkları için yapılacak aşı ve ilaçlamaları kesinlikle Veteriner Hekiminize danışarak yaptırmanız gereklidir.

  Kuzu Yemi:

  Kuzu yemi bütün yem fabrikalarında üretilmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi 18 protein değerinde kesif yem üretilerek kuzulara özel olarak hazırlanmış kuzu yemi verilmelidir.

  Kuzu Hastalıkları:

  Koyunlara has bütün hastalıklara kuzularda yakalanabilir. Ancak yeni doğan yavru kuzularda ağız sütü ve ana sütü uzunca bir süre verilmelidir. Ana sütünden almış oldukları antikorla belli hastalıklardan korunmalıdır. Bunun yanı sıra gerekli bulaşıcı hastalıklara karşı aşı yaptırılmalıdır. Kuzu hastalıkları kuzu performansını düşürdüğü ve ölümlere sebep olduğu için dikkatli olunmalıdır.

  Kuzu yetiştiriciliği, insanların ihtiyacı olan kuzu eti için önemlidir. İnsanların hayvansal protein ihtiyacının bir bölümü de özel olarak beslenen kuzu etinden karşılanmaktadır.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  kuzu yetiştirmenin gerekli bazı zorlukları vardır,kuzunun ilk zamanlarında sadece süt ile beslenmesi lazım belli bir zaman geçtikten sonra kuzuyu saman ile de besleyebiliriz .
+ Yorum Gönder