+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Hayvanları Bilgisayarlı Sistemler İle Besleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hayvanları Bilgisayarlı Sistemler İle Besleme
  Hayvanları Bilgisayarlı Sistemler İle Besleme Hakkında Bilgi  Son yıllarda bilgisayarlı yemleme cihazları hızla çiftlik ekipmanları arasına girmiştir.Sağım ünitesi ile kombine edilen bu yemleme sisteminde her inek için ihtiyacına göre yem miktarı belirlenir ve konsantre yem 24 saat içerisinde belirli miktarlardaki bölünmüş
  Öğünler halinde hayvanlara bilgisarlı yemlik cihazları ile yedirilir.Aynı uygulama grup bölmelerinin mümkün olduğu işletmelerde grup yemliklerine de uygulanabilir.
  İşcilik maliyetini düşürmesi bu sistemin avantajlarından biridir.Ayrıca bir günde verilecek toplam yemin daha fazla öğüne bölünmesi ile bir öğünde yedirilen yem miktarının azalması işkembedeki asitlik derecesindeki dalgalanmaları azaltır.
  Böylece de hem yemlerin sindirilebilirliği artar hem de işkembede sindirimi yapan mkroorganizmalar için sağlıklı bir işkembe ortamı oluşturulmuş olur.
  Bu hem yemden daha iyi faydalanmayı hemde süt verimi ve yağında artış elde edilmesini sağlar.Büyük avantajları olan bu sistemin başlıca dezavantajları.
  Programın dikkatli bir yönetim gerektirmesi,kaba yemin kalite ve miktarının belirlenmesinin daha zor olması ve zaman zaman hayvanların konsantre yemi kaba yeme tercih etmesidir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslında iyi sistem yarı otomatik yada otomatik sistemler belirli dönemlerde yemleme sistemi aktif hale gelecek yada sulama sistemi bu sayede hem programlı beslenme olacak hem yem tasarrufuda sağlanacaktır
+ Yorum Gönder