+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Hayvan yetiştirmenin zevkli yanları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hayvan yetiştirmenin zevkli yanları nelerdir
  Hayvan yetiştirmenin zevkli yanları ile ilgili bilgi


  Evde hayvan besleme konusu açıldığında maalesef birçok ebeveynin tüyleri diken diken olur. Bunun düşüncesi bile onları acayip rahatsız eder. Bahaneleri hep hazırdır, “Pis, çocuğumun sağlığına zarar veriyor.”

  Peki, gerçekten öyle mi?

  Son yıllarda yapılan araştırmalar, erken yaşta hayvanlarla temas eden çocuklarda ileride astım tarzı alerjik hastalıklara daha seyrek rastlandığını göstermiştir. O “pis” dediğimiz hayvanların özellikle de köpeklerin salyalarında çok bol miktarda antimikrobiyal madde mevcuttur.

  Tuvalet alışkanlığı geliştirilmiş, aşıları tam, temizliğine ve tüy dökümüne dikkat edilen bir evcil hayvanın sağlık açısından hiçbir zararı yoktur ve de olamaz. Geç yaşlarda hayvanla temas edip de direkt bu hayvanlara alerjisi tespit edilen ve temas ettiğinde ciddi astım, rinit v.s belirtileri ortaya çıkan çocukları tabii ki bu gruba sokmuyoruz. Bu işin sağlık boyutu, bir de psikolojik yönden katkılarına bakalım.

  Hayvan besleyen bir çocuk sevmeyi, paylaşmayı ve sorumluluk almayı erken yaşta öğrenir. Hayvan seven bir çocuk ileride insanlara zarar verebilecek bir kişilik asla geliştiremez. Evde hayvan besleyen çocuklar yaşıtlarına göre çok daha kolay sosyalleşir. Çünkü bu çocuklar hayvanlarla kurdukları sıcak ve sevecen iletişim sayesinde paylaşmayı, sevmeyi, kendilerine güvenmeyi dostluğu ve yardım etmeyi öğrenirler. Ayrıca bu çocuklar besledikleri bu hayvana yiyecek ve içecek verdikleri için ve sağlığıyla yakından ilgilendiklerinden sorumluluk duyguları da çok daha çabuk gelişir.

  Tüm bu faydaları göz önüne aldığımızda çocukların bu tür isteklerini engellemek yerine, teşvik edilmesinin gerektiği yadsınamaz bir gerçektir.

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları / Uzm. Dr. Anıl Yeşildal 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Anneler her zaman çocukların sağlığı ile endişe edip durur.ama sağlıklı hayvanlarda bulunan Antimkrobiyal ile ileride çocukların astım hastalığına seyrek olarak raslanmıştır.Bu durumda bizim pis dediğimiz hayvanlar bazen bulaşıcı hastalığa yakalanmamıza yarar sağlıyor.
+ Yorum Gönder