+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Tavuğun hayat döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tavuğun hayat döngüsü
  Tavuğun hayat döngüsü hakkında bilgi

  Hemen hepsa karasal yaşayan, tipik zemin kuşlarıdır. Kısa ve güçlü bacakları, zeminde yürümeye ve eşinmeye uyum yapmıştır. Kanatları kısa ve küt olup, uçma yetenekleri iyi gelişmemiştir. Gaga kısa, kuvvetli ve ucu aşağıya doğru kıvrıktır. Sindirim işlemini kolaylaştırmak için, besinleriyle birlikte küçük taşlar da yutarlar. Boyun kısa ya da orta uzunluktadır. Başlarında çoğunlukla tüysüz, çıplak kısımlar veya "ibik" adı verilen deri yapıları bulunur. Erkekler, dişilerden daha renklidir. Kuyruk ve ibik yapıları da daha belirgin, iri ve daha renklidir. Erkeklerde arka parmak, daha yukarı konumludur ve kuvvetli bir yapı kazanarak "mahmuz" yapısına dönüşmüştür.

  Sürüler halinde yaşarlar ve kısa mesafelerde hızlı uçabilirler. Kuvvetli göğüs kasları sayesinde, ani kalkışlar yapabilirler. Toprak üzerine ya da çalıların arasına yaptıkları yuvalarına çok sayıda yumurta bırakırlar. Çok eşlilik görülür, erkekler haremlere sahiptirler. Sadece dişiler kuluçkaya yatar. Kabararak korkutma ve karşı cinsi etkilemek içi kur yapma gibi davranışları geliştirmişlerdir. Çoğu türü evcilleştirilmiştir.

  Tavuğun hayat döngü.jpg
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  tavukların hayat döngüsü tavuktan çıkan yumurtalar belli bir zaman diliminde bir civcive dönüşür.civcivlerin hayatta kalmaları için annelerinin yanında kalmaları gerekir.tavukların birçok türleri ve renkleri vardır.tavuklar bir kafes hayvanıdır.tavuklar bir günde en fazla bir yumurta verebilirler.tavuklar yumurtlamalrı için haroza ihtiyaç duyarlar ve horozlar tavukların sayıları ne kadar olursa olsun onlara bakabilirler ve onları diğer horozlardan korurlar.tavuklar en fazla 20 yavruya ve daha fazlada bakabilirler.tavuklar civcivlerine karşı çok korumacıdırlar.civcivler genelde 5 ay olucanca annelerinden ayrılır ve kendi başlarına bakarlar.tavuklar insanlarla birlikte kalıp insanlar tavuklara yem verir tavuklar ise yumurta ve et verirler.bu şekilde insanoğlunun koruması altına alınmıştır.
+ Yorum Gönder


tavu,  tavuk sürüsü,  tavuğun resmi,  civcivin yaşam döngüsü alasayvan,  alasayvan civcivin yasam dongusu,  civcivin yasam dongusu alasayvan