+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Solucanın hayat döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Solucanın hayat döngüsü
  Solucanın hayat döngüsü ile ilgili bilgi

  Solucanlar zamanlarının büyük bir kısmını yer altında geçirirler, solucanlar diğer hayvanlar gibi toprağa kenara iteklemezler, yutarak içindeki organik maddelerle beslenirler, bu arada da salgısıyla geçtiği tünellerin duvarlarını örer. Bazen 2,5 m derine inen büyük tünel şebekesini dört günde yiyip yutabilir, böylelikle toprağı havalandırarak su ve gazların toprağa geçişini sağlar ve daha sağlıklı bir ormanın, ciceklerin, vs. yetişmesini sağlarlar.Nemli ortamlarda yaşarlar.
  Lumbricus solucanları
  Nemli topraklarda yaşayan silindir biçimindeki Lumbricus'ların boyu 30 cm kadar olabilir. Belirgin bir baş bölgesi bulunmayan vücutlarının sırt tarafı koyu, karın tarafı açık renklidir. Vücutları 100 ila180 arasında değişen halka biçimindeki segmentlerle ayrılmıştır. Ağız ilk segmentte,anus ise son segmentte bulunur. 31 ile 37. segmentler arası diğer bölgelere nazaran daha kalındır ve açık renklidir. Klitellum adı verilen bu bölgede salgı bezleri bulunur. Klitellum genç hayvanlarda görülmez. 1, 2, 3 ve sonuncu segment dışında her bir segment üzerinde 4 çift kitin kıl bulunur. Bunların iki çifti ventralde, diğer iki çifti ise lateraldedir.Bu solucanlar genellikle ağaç kavuklarında ve nemli yerlerde yaşarlar.Bu tür solucanlar zararlı olabiliyor.

  Solucanın hayat döngü.png 2. Esma
  Devamlı Üye

  Bazı omurgasız hayvanların adı olan Solucanlar genellikle yer altında yaşarlar. Bir çok solucan çeşidi bulunmaktadır. Fakat en çok karşılaşılan ve bilinen 10 cm'lik âdî solucan türüdür.
+ Yorum Gönder


solucanın hayat döngüsü,  solucanların yaşam döngüsü,  solucanların hayatı