+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Maymunların hayat döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Maymunların hayat döngüsü
  Maymunların hayat döngüsü nasıldır

  Hemen her hayvan türünün devleri ve cüceleri, alelade tipleri ve görünüşü ile davranışlarındaki acayipliklerden ötürü ötekilerle akraba olduklarına inanmakta güçlük çektiğimiz çeşitleri vardır.
  Boyu 12 -13 santimi geçmeyen minik maki ve küçük marmoset ile 300 kilo ağırlığındaki goril gibi farklı üyeleri olan maymun gruplarında da aynı duruma raslıyoruz.
  Eski zooloji kitapları genellikle maymungillerle başlamaktaydı. İnsanoğlu da aslında bu gruptan olduğu için maymungiller, hayvanlar arasında birinci ve en ileri olmak vasfına lâyık görülmüştü. Hakikatte ise maymunlar ancak bir bakımdan diğer hayvanlardan ileridirler. Beyinlerinin bazı kısımları ve özellikle insanlarda yargılama gücünü kontrol eden kısım olan asıl beyin, onlarda epeyce gelişmiştir. Yoksa birçok hayvanlar görme, işitme, koku alma, kuvvet ve beden gelişmesi bakımlarından onlardan daha ileridir.
  Bu grupun üyeleri arasında zihin yapıları bakımından da çok fark vardır. Meselâ, makilerde, ortalama memelilerden daha ileri bir zekâ göze çarpmaz. Buna karşılık gerçek maymunlar, meselâ, tepelerinde asılı bir yiyeceğe uzanabilmek için ellerinin altındaki cisimleri üst üste yığmakla bir cins yargılama güçleri olduğunu ispat etmişlerdir. Orangutan'm beyni insanınkine benzer, fakat büyüklük ve ağırlık bakımından şüphesiz onun seviyesine erişemez. Küçük maymunların beyin ağırlıkları ise vücutlarına kıyasla diğer memelilerin çoğundan fazladır.


  maymunlar-n-hayat-d-ng-s-.jpg
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  her türde ve her cinte olduğu gibi maymunların türleri ve farklı cinlere sahiptir.maymunların diğer hayvanlardan en önemli özelliği diğer hayvanlardan biraz daha akla sahip olmalarıdır.maymunların en büyük türü gorildir.goriller ağırlığı 300 kg kadar çıkabilir.ama çok daha küçük maymun türleride vardır.maymunların insana benzer organları var.ama insanlar maymunlardan gelmemiştir.aynı şekilde maymunlarda insanlardan gelmemiştir.maymunların en zeki olan cinsi şempazelerdir.şempazelerin beyin gelişimi diğer maymun türlerinden daha kısa sürede gelişir.
+ Yorum Gönder


maymunun yaşam döngüsü ,  maymunların yaşam döngüsü,  maymunun hayat döngüsü,  maymunlar,  maymunların hayat döngüsü,  hayvanların yaşam döngüsü türkçe