+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Gergedan Resimleri | Hayvan Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Gergedan Resimleri | Hayvan Resimleri
  Farklı Gergedan Resimleri
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Gergedanlar ile ilgili bilgi


  Gergedangiller familyasından, ağır ve hantal gövdeli, burun kemiğinin
  üstünde
  ve derisine yapışık bir veya iki boynuzu bulunan, kalın derili otçul memeli türlerinin genel adı. At ve tapir gibi tek parmaklılar (Perissodactyla) takımındandır. Ayakları üçer parmaklı ve toynaklıdır. Geviş getirmez. Filden sonra en iri ve en cesur hayvandır.

  Sinir krizi tuttuğu zaman önüne gelen her
  canlıya
  saldırır. Fil ve aslanlar bundan uzaklaşmayı tercih ederler. İri gövdesiyle 50 kilometrelik bir hızla koşabilir. Ürkütülmedikçe insana saldırmaz.
  Kırmızı
  renge hasım olduğundan, bir insan üstünde
  kırmızı
  elbise görürse o zaman üzerine hırsla hücum eder. Gündüzleri dinlenerek, sabahın erken saatlerinde ve gece dolaşarak beslenir. Tek tek veya küçük
  aile
  grupları halinde dolaşır. Boynuzları deri tarafından üretilen kıl kitlesinin iyice sıkışıp katılaşmasından meydana gelir. Boynuz altındaki alın kemiği oldukça kalın ve kuvvetlidir. Tos darbelerinin basıncına dayanır. Boynuz kırıldığında yenisi sürer.

  Gergedanda ter bezleri bulunmaz. Sulak yerlerde yatarak serinler. Gergedanın rengi kirli siyahtır. Afrika’nın beyaz gergedanı gri duman rengindedir, mehtaplı gecelerde beyaz görünür. Gergedanın derisi kuru, gayet sert ve kalındır.Yerliler, bundan dayanıklı kalkanlar yaparlar. Kuyruklarının ucunda ipek gibi parlak ve sert kıllar bulunur. Sumatra gergedanından başka hepsinin derisi kılsızdır. Cildi son derece sert olduğundan, en keskin kılıç ancak birkaç defada kesebilir. Özellikle omuz ve kalça bölgelerinde geniş kıvrımlar yapan deri kısımlarının kalınlığı 5 santimetreyi bulur. Afrika’nın ak ve kara gergedanları ile Sumatra gergadanının iki, Hint ve Endonezya gergedanlarının birer boynuzu vardır. Afrika gergedanlarının çift boynuzlarının uzunluğu 1-1,5 metreyi bulur. Ön boynuz arkadakinden uzundur. Beyaz ve siyah Afrika gergedanları dudak şekliyle de ayrılık gösterirler. Beyaz Gergedan çayır yiyicisidir. Geniş dudaklarıyla ot kümesini rahatça yerden sökerek yer. Afrika kara gergedanı, ağaç ve çalılıkların filiz halindeki dal ve yapraklarıyla beslenir. Uzayıp incelen üst dudağıyla taze sürgünleri kavrayıp, ön dişleriyle keserek yer. Nemli ormanlık alanlarda yaşayan Endonezya ve Sumatra Gergedanları da fidanların yaprak ve filizlerine düşkündür. 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gergedanlar büyüklük bakımından büyük olan hayvanlardır. ayrıca bu hayvanlar da çok güçlü olan hayvandır. özellikle kafaları çok güçlü olan bu hayvan genel de kavga ettikleri zaman kafalar ile kavga ederler. ayrıca bu hayvan kısa bacaklara sahiptir.
+ Yorum Gönder


hayvan resımlerı,  gergedan resimleri