+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Bukalemun Hakkında Bilgi ve Bukalemum Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bukalemun Hakkında Bilgi ve Bukalemum Özellikleri
  Bukalemun ile ilgili bilgi
  Bukalemun birçok kişinin renk değiştiren canlılar olarak bildiği bir hayvandır. Sizlere bu yazımızda bukalemun hakkında kısaca bilgi vereceğiz.
  Bazılarımız bukalemunu görmüşüzdür bir çoğumuz ise onları renk değiştiren canlılar olarak biliyoruzdur. Hatta bazılarımız onlara evinin bir köşesinde yer vermiştir. Şimdi bukalemunlar hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım…
  Soğukkanlı canlılardır. Sıcak bölgelerin hemen hemen tamamında ve ülkemizde de yaşarlar. Etçildir, canlı böceklerin hemen hepsi besin kaynaklarını oluşturur özellikle çekirgeler ve sinekleri severek yerler . Son derece tembel, hareketsiz bir canlıdır. Birbirinden bağımsız hareket eden gözleri, 2 parmaklı el ve ayakları vardır. Dilleri boylarının yaklaşık 1-1,5 katı uzunluğunda, hareketli ve yapışkandır. En dikkat çekici özellikleri korktuğu veya ortam değiştirdiğinde renk değiştirmesidir. Kolaylıkla renk değiştirirler. Derilerini sarı, yeşil tonları, kırmızı tonları, kestane rengi ve siyaha çevirebilirler, benekler, çizgiler oluşturabilirler. Uzunlukları 8-60 cm. arasında değişse de genelikle 30 cm. civarındadır. Çok yavaş yürürler. Ayakları ve kuyrukları dalları kavrayabilir. Pütürlü sert derisi bakterilerin yerleşmesine müsaittir, yumuşak bir fırça ile temizlenmeli, tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. En çok yumurtlayarak üreme görülür. Çiftleşmeden sonra 3-6 hafta içinde yumurtalar dişi tarafından açılan çukurlara bırakılır.
 2. Ziyaretçi

  cok guzel allah razı olsun sizden
+ Yorum Gönder


bukalemun özellikleri kısaca,  bukalemun özellikleri,  bukalemun hakkında bilgi ingilizce,  bukalemun hakkında ingilizce bilgi,  bukalemun hakkında bilgi,  bukalemunun kısaca özellikleri