+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Sumatra kaplanı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Sumatra kaplanı Hakkında Bilgi

  Sumatra kaplanının özellikleri


  sumatrakaplan1.jpg

  Sumatra kaplanı (Panthera tigris sumatrae) Sumatra Kaplanı sadece Endonezya'nın Sumatra adasında bulunur. Büyük çoğunluğu adadaki beş ulusal parkta olmak üzere sayıları 400 ile 500 arasındadır. Yakın geçmişte yapılan genetik farklı eşşiz genetik işaretler (genetic marker) ortaya çıkarmıştır.[12] Bu, eğer soyu tükenmez ise başka bir türe evrimleşmesinin işareti olarak görülmektedir. Bu gelişme Sumatra kaplanın diğer alttürlere nazaran korunmasında öncelik olması gerektiği kanısını ortaya çıkarmıştır. Doğal ortam kaybı en büyük tehditdir. Ağaç kesme görünüşte ulusal park olan alanlarda dahi halen devam etmektedir. 1998 ile 2000 arasında 66 kaplanın (nüfusun yaklaşık %20'si) vurularak öldürüldüğü kaydedildi. Sumatra kaplanı yaşayan kaplan türlerinin en küçüğüdür. Erkekler ortalama 100-130, dişiler ise 70-90 kg. ağırlığındadır. Küçük boyutları Sumatra'nın yoğun ve katı ormanlarına uyum sağlamasından ve daha küçük avlarla çevrili olmasından kaynaklanır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sumatra kaplanı dünya da sadece endonezya da bulunmaktadır. o da endonezyanın sumatra adasın da bulunmaktadırlar zaten bu yüzden sumatra kaplanı olarak adlandırılmaktadırlar. nesli tükenme tehlikesi yaşayan sumatra kaplanı dünya üzerin de sayı olarak 400 -500 arasın da bir sayıda kalmışlardır.
+ Yorum Gönder


sumatra kaplanı hakkında bilgi,  sumatra kaplanı özellikleri,  sumatra kaplanı hakkında kısa bilgi,  sumatra kaplanı,  sumatra kaplanının özellikleri,  kaplan hakkında ingilizce bilgi