+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kanca- dışli engerek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kanca- dışli engerek
  Kanca-dişli engerek hakkında bilgiler

  Kanca- dışli engerek.jpgKanca- dışli engerek1.jpg  Kanca-dişli engerek,» çukur-engerekgilleri'nin üçgen - kafalılar (Ancistrodon) grubu üyesi ve Avrupa' nın biricik çukur engereği'dir. Adi engerek iriliğindeki bu türün özelliği, burun hizasında yarımay biçiminde bir şekil meydana getiren dar ve kubbeli pullardır. Yılanın burnu böylece eyer biçiminde oyulmuş gözükmektedir. Türkçe kanca - dişli engerek, Avrupa dillerinde ise «Halys» yılanı denilen bu tür, Avrupa'da yalnız Volga ile Ural nehirleri arasındaki isteplerde yaşar. Asıl yurdu Orta Asya, Güney Sibirya ve Moğolistan'dır.
  Çok şiddetli olması ve kesin bir panzehiri bulunmaması sebebiyle, bu yılanın zehirinden çok korkulur Isırdığı yer önce kesilir, zehiri emilir, hastaya afyon damlaları içirilir, ısırılan uzuv, şişi biraz inene kadar suya batınlır ve bundan sonra yılan yağıyla ovulmasına geçilir. Kanca -dişli engerek'in huyunu iyi bilen Kırgızlar, gece hayvanları olup gündüzleri uyuduklarını, yılın en saçak mevsiminde sabah erken ve akşamlan güneşte yattıklarını, öğleyin ise çalıların gölgesine, taşların altına ve suya sığındıklarını söylerler.
  Kanca - dişli engerek'in ısırdığı yer önce yanar, sonra yavaş yavaş şişmeye başlar. Dayanılmayacak bir şekilde sancıyan ısırık, derhal tedavi edilmelidir. Aksi halde en kuvvetli bünyeli insanların bile ölümden kurtarılması imkansız gibidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir yılan tür olan Kanca-dişli engerek üçgen kafalılar grubuna girmektedir. Kanca-dişli engerek avrupanın tek çukur engereğidir. Kanca-dişli engereğinin asıl yurdu Orta Asya, Güney Sibirya ve Moğolistan gibi yerlerdir. çok zehirli bir yılan olan dişli, engereğin zehirinin pan zehiri tam olarak bulunamamıştır.
+ Yorum Gönder