+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Asya Fili Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Asya Fili Hakkında Bilgiler
  Asya Fili bilgileri ile ilgili bilgiler

  Asya Fili.jpg  Asya Fili (Elephas maxima asurus): M.Ö.I. Yüzyila kadar basta Firat Havzasi olmak üzere Anadolu’da yasayan en büyük hayvanimizdi. Yasama alanlarini insanlarin kendi lehlerine kullanmalari sonucu giderek yok olmuslardir. Yaban Esegi (Equus hemionus anatoliensis): 12. Yüzyil sonuna kadar bilinen ve özellikle Anadolu’ya has bir türdü. Bu savunmasiz hayvanin on bin yillik medeniyetler çatismasina sahne olan Anadolu’da 12. Yüzyila kadar yasamasi da mucizedir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Asya Fili nasıl bir hayvandır

  Asya Fili (Elephas maximus), yaşayan iki fil türünden biri, Elephas cinsinin yaşayan tek üyesidir. Aynı zamanda Asya'da yaşayan en iri hayvandır. Bu tür genelde Bangladeş, Hindistan, Sri Lanka, Çinhindi ve Endonezya'nın bazı yerlerinde görülür. Bu türün nesli tehlikededir, dünyada sadece 25,600 ila 32,750 yabani Asya fili kalmıştır. Türkiye'de nesli 19. yüzyılda tükenmiştir.
  Bu türün çoğu üyesi evcildir ve taşıdığı yükü kaldırma yeteneğinden dolayı Güney ve Güneydoğu Asya'da ormancılıkta kullanılır. Tarihte bu hayvanın değirmenlerde kullanıldığı olmuştur. Yabâni filler turistlerin ne kadar ilgisini çekse de bazen köylere girip tarlaları yağmaladıkları oluyor.
  Asya fili, daha küçük kulakları, sırtının kambur oluşu, hortumunda sadece 1 "parmak" olması, sadece erkeğinin fildişleri olması ve daha küçük oluşuyla yakın akrabası Afrika filinden hemen ayırt edilir.
  Yabani Asya filinin ömrü 60, evcilinin ise 80 yıldır. Her gün vücut ağırlığının %10'u kadar yemek yerler (yani yetişkininin günde 170-200 kg. yemek yemesi gerekir). Ayrıca günde 80-200 litre su içmeleri ve suda yıkanmaları da gerekir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Asya filleri başta Firat Havzasi olmak üzere ta milat önce ki dönemden bu güne kadar yaşayan en büyük hayvanımızdır. aynı zaman da bu fil asya da yaşayan en iri olma özelliğine sahip olan hayvandır. bu hayvanın yani asya filini ömrü yaklaşık 60 yıldır.
+ Yorum Gönder


asya fili hakkında bilgi,  asya fili