+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Nesli tükenme tehlikesinde olan Deniz kaplumbağaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Nesli tükenme tehlikesinde olan Deniz kaplumbağaları

  Deniz kaplumbağasının özellikleri  Denizkaplumbağaları yaklaşık 95 milyon yıldan beri dünyamızda yaşamaktadırlar.
  Ataları, yıllar önce, dinazorların yaşadığı devirde deniz ortamına geçmiş dev kara kaplumbağalarıdır. İlk deniz kaplumbağaları bugünkülere pek benzemiyorlardı. Değişimleri milyonlarca yıl sürmüş ve ayakları yüzgeç şekline dönüşmüş, ağır ve kocaman gövdeleri yassılarak daha hafif ve su yaşamına elverişli bir biçim almıştır. Dinazorlar ve dev kara kaplumbağaları tamamen yok olmuşlardır; bugün ancak müzelerde fosillerini görebilmekteyiz. Fakat denizkaplumbağaları nasıl olduysa yaşamlarını sürdürebilmişlerdir. Bunların yedi değişik türü, dünyamızı çevreleyen sıcak ve ılıman okyanuslarda hâlâ yüzmektedirler. Dişilerin karaya çıkarak yuva yapıp yumurtladıkları kısa devreler dışında, bütün hayatlarını suda geçirirler. Denizkaplumbağaları denizi balıklarla, balinalarla, diğer deniz yaratıklarıyla ve bizlerle paylaşırlar. Ülkemiz sularında bu türlerden sadece iki tanesi yaşar: Sini Kaplumbağası (Caretta caretta) ve Yeşil Kaplumbağa (Chelonia mydas).
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Deniz kaplumbağaları bir diğer adı ile caretta caretta lar nesli tükenme tehlikesi olan bir hayvandır. bu hayvan yaklaşık olarak 95 milyondur bu dünya da yaşamaktadırlar. bu hayvanın neslinin tükenmekte omasının en büyük sebebi her zaman ki gibi insanlardır.
+ Yorum Gönder