+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Nesli tükenme tehlikesinde olan Dev Mekong Yayın Balığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Nesli tükenme tehlikesinde olan Dev Mekong Yayın Balığı
  Dev Mekong Yayın Balığı ile ilgili bilgi


  Hayatta olanların sayısı sadece yüzlerle ifade ediliyor. Doğal ortamı Güneydogu Asya’nın Mekong Bölgesidir. Çok büyük olması nedeniyle ( yaklasık 300 kg ) oldukça değerli olan yayın balıgı şu anda Tayland, Laos ve Kamboçya’ da koruma altına alındı.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Dev Mekong Yayın Balığı nasıl bir hayvandır


  Mekong dev yayın balığı (Pangasius gigas), Pangasiidae familyasından Mekong ırmağının alt kısmında yaşayan bir yayın balığıtürü.
  Üç metre boyu ve 300 kilo ağırlığı ile en büyük yayın balığı türü ve belki de dünyanın en büyük tatlı su balığıdır.
  Geniş yassı bir kafası, geniş bir ağzı, üst dudaklarından sarkan iki uzun anteni, kuyruğuna kadar uzanan bir kıç-yüzgeci ve kafasının yakınında bulunan küçük bir sırt yüzgeci vardır. Büyüklüğüne rağmen, Mekong dev yayın balığının dişleri yoktur ve sadece bitkisel gıdalarla beslenir.
  Mekong ırmağı'nın alt kısmında bulunan ülkelerde Laos, Tayland ve Kamboçya'da yenilen bir balık olarak tutulur. Çok fazla avlanıldığından soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden Laos'ta bu balığa avlanma yasağı konulmuştur. Tayland ve Kamboçya'da henüz yasaklanmamıştır ama yasak tartışılmaya başlanmıştır.
  2005 yılında Tayland'da 290 kilo'dan ağır ve üç metre uzunluğunda bir Mekong dev yayın'ı tutulmuştur. 10 ila 90 kilo arası Mekong yayın balıkları,Bangkok'daki Bung-Sam-Lan-gölünde olta ile sürekli tutulmaktadır.
  Batı biliminde ancak 1930 yılından sonra ilk kez bu balıktan sözü edilmeye başlandı. O yılda bir batılı turist bu balığı, Kamboçya'nın Phnom-Penh kentinde bir yemek pazarında "keşfetmişti".
+ Yorum Gönder


dev mekong yayın balığı özellikleri,  dev mekong yayın balığı