+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Güneş ayısı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Güneş ayısı hakkında bilgi
  Güneş ayısı ile ilgili bilgi

  gneays2.jpg


  GÜNEŞ AYISI veya BRUANG (Helarctos malayanus): Ayıların en küçüğüdür. Uzunluğu 120 santimdir, ağırlığı da 50 kilo kadardır. Sık ve kısa tüyleri pırıl pırıl siyahtır. Göğsünde beyaz veya turuncu serpintiler buiunur. Burnu da grimsi bir esmerdir.
  Ağaçlara tırmanan bu çarpık bacaklı küçük ayı Güney Doğu Asya da, özellikle Malakka yarımadasında, Sumatra da, Burnıa da, Borneo da yaşar. Yenilebilecek hemen her şeyi yer. Vatanı sık ve rutubetli ormanlardır. Günün en büyük kısmını yüksek ağaçların tepesinde meyvalarla beslenerek ve kuş yuvası arayarak geçirir. Oynak dudakları ve uzayabilen dili beyaz karıncalarla kurtçukları yakalamasına elverişlidir. Bütün ayılar gibi bala düşkün olduğu için bal ayısı diye de adlandırılır. Bu ayı, tepesinde vızıldayan arı sürülerine aldırış etmez. Sık tüylü kürkü onu, arılar tarafından sokulmaktan korur.
  Güneş ayısı, kolay terbiye edilir ve sevimli bir eveü hayvan olabilir. Fakat yası ilerledikçe huy-suzlaşarak tehlikeli bir hal alabilir. Bu hayvanın garip adı, doğan güneşi canlandırdığı söylenen göğsündeki tüylerin meydana getirdiği sarı hilalden ileri gelir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Güneş ayısı veya bruang a dlı bir tür ayıdır. bu ayı türü diğer ayılara göre çok daha küçük bir boyuta sahiplerdir. hatta uzunlukları 120 santim ve kiloları da 50 kilogram olmaktadır. siyah ve parlak tüylere sahiplerdir ayrıca göğüs tüyleri beyaz ve turuncu olmaktadır.
+ Yorum Gönder


güneş ayısı,  güneş ayısı özellikleri,  güneş ayısı hakkında bilgi,  güneş ayısı ne yer