+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda En uzun süre susuz kalabilen hayvan hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  En uzun süre susuz kalabilen hayvan hangisidir

  Ne kadar süre susuz kalabilir  Konunun tabii ki uzmanı devedir. Meşhur hörgüçleri sayesinde pekçok negatif çöl şartıyla baş etmeyi başarabilirler. Bir yağ yığıntısı şeklindeki hörgüç, Hecin devesinin kıtlık anında periyodik olarak beslenmesini sağlar. Hayvan bu sayede tam 3 hafta su içmeden yaşayabilir. Bu sırada vücut ağırlığının %33'ünü kaybeder. Aynı koşullar altında insan, vücut ağırlığının %8'ini kaybeder ve 36 saat içinde vücut suyunu tamamen yitirerek ölür.


  Devenin susuzluğa dayanıklılığını sağlayan bir diğer önemli özelliği, gündüz vücut ısısını 41°C'ye kadar çıkartan bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Bu sayede gündüz aşırı çöl sıcağında su kaybını minimum seviyede tutabilmektedir. Soğuk çöl gecelerinde ise vücut ısısını 30°C'ye kadar düşürebilmektedir.Bunun yanı sıra deve, insana oranla 100 kat daha geniş alanı kaplayan bir burun mukozasına sahiptir. Hayvan, çok büyük ve kıvrımlı burun mukozası sayesinde, havadaki nemin %66'sını tutabilmektedir. Ancak develer bu konuda uzman olsalarda rekortmen değillerdir. Fareler daha uzun süreler su içmeden hayatta kalabilmektedirler.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünyanın en uzun süre de su içmeden susuz kalan hayvanı devedir. bu hayvanın çok uzun bir süre hiç su içmeden hayatta kalmasını sağlayan şey tabi ki de sırt tarafında taşımış olduğu hörgüçleridir. ayrıca develer hem çok uzun bir süre susuz kalabiliyor hem de bunu çöllerde yababilmektedir.
+ Yorum Gönder