+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Yurdumuzdaki tehlikeli hayvanlar , Türkiyede en tehlikeli hayvan hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yurdumuzdaki tehlikeli hayvanlar , Türkiyede en tehlikeli hayvan hangisidir

  Yurdumuzdaki tehlikeli hayvanlar hangileridir


  Türkiye'nin en tehlikeli hayvanları zehirli yılan, akrep, kırkayak, örümcek ve denizanası gibi küçük türlerdir. Ayı,leopar, kurt, vaşak ve çakal gibi hayvanlar daima insanlardan mümkün oldukça uzak durmaya çaba gösterirler.

  Yıllık istatistiklerde Türkiye'de yırtıcı bir hayvan tarafından öldürülen kimse görülmezken, her yıl onbinlerce insanlar sivrisinek ve kene gibi küçük haşerelerin insanlara geçirdikleri hastalıklara yakalanıp, insanlar bazen bu hastalıklara yenik düşerler. Bu ufak zararlı hayvanların sayılarının artmasının sebebi; çoğunlukla, insanlar tarafından doğal düşmanlarının sayılarının azaltılıp, tabiatın dengesinin bozulmasıdır.

  Özellikle yılanların tehlikeli hayvan olarak görülmesinden dolayı, Türkiye'de her yıl onbinlerce yılan katledilir. Oysa Türkiye'deki 40 yılan türü arasında sadece 10 tanesi farklı derecede zehirlidir ve avlanırken zehirlerini fare ve sıçan gibi hayvanları uyuşturmak için kullanırlar. Yılanların azaltıldıkları bölgelerde, kenelerin ve farelerin sayılarında patlama olmakla birlikte, asıl zarar o bölgenin tarım alanında meydana gelmektedir.

  Kurtlar ve ayılar da, eğer yaşadıkları çevrenin dengesi bozulmamışsa ve kuduz değillerse insanlardan korkar ve uzak dururlar. Ancak fazla sert kış aylarında uzun süre aç kaldıklarında yerleşim yerlerine yaklaşıp, orada köpek ve diğer ev hayvanları avlayıp ya da insanların (onlar için) iştah açıcı kokan çöplerini karıştırarak açlıklarını gidermeye çalışabilirler
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünya üzerinde en zehirli hayvan bir kurbağa iken en tehlikeli hayvan da ayılar olarak belirtilmiştir. peki yurdumuz da bulunan en tehlikeli hayvan hangisidir. tabi i de türkiyedeki en tehlikeli hayvan yılan ve akreplerdi. ama bu diğer tehlikeli hayvanlar ile kıyaslanamaz.
+ Yorum Gönder