+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Caretta careta kağlumbağa genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Caretta careta kağlumbağa genel bilgi
  Caretta careta kağlumbağası ile ilgili bilgi  Denizkaplumbağaları yaklaşık 95 milyon yıldan beri dünyamızda yaşamaktadırlar. Ataları, yıllar önce, dinazorların yaşadığı devirde deniz ortamına geçmiş dev kara kaplumbağalarıdır. İlk deniz kaplumbağaları bugünkülere pek benzemiyorlardı. Değişimleri milyonlarca yıl sürmüş ve ayakları yüzgeç şekline dönüşmüş, ağır ve kocaman gövdeleri yassılarak daha hafif ve su yaşamına elverişli bir biçim almıştır. Dinazorlar ve dev kara kaplumbağaları tamamen yok olmuşlardır; bugün ancak müzelerde fosillerini görebilmekteyiz. Fakat denizkaplumbağaları nasıl olduysa yaşamlarını sürdürebilmişlerdir. Bunların yedi değişik türü, dünyamızı çevreleyen sıcak ve ılıman okyanuslarda hâlâ yüzmektedirler. Dişilerin karaya çıkarak yuva yapıp yumurtladıkları kısa devreler dışında, bütün hayatlarını suda geçirirler. Denizkaplumbağaları denizi balıklarla, balinalarla, diğer deniz yaratıklarıyla ve bizlerle paylaşırlar. Ülkemiz sularında bu türlerden sadece iki tanesi yaşar: Sini Kaplumbağası (Caretta caretta) ve Yeşil Kaplumbağa (Chelonia mydas).

  İri başlı deniz Kaplumbağası (Caretta caretta)

  Caretta Caretta deniz kaplumbağası yeşilden biraz daha ufaktır. Ağırlığı 135-180 kilogram arasında değişer. Yengeç ve başka deniz hayvanlarıyla beslenir. Bu kaplumbağa mercan yuvaları ve kayaların yakınında avlanır. Büyük ve kalın kafası, geniş ve kısa boynuyla kolayca tanınabilir. Diğer denizkaplumbağaları gibi, bu da kara kaplumbağalarının tersine başını kabuğunun içine çekemez. Kabuğu bir zırh gibi olmakla beraber, başı ve yüzgeçleri korumasızdır. Bazı köpekbalıkları ve katil balinalar açıkta kalan bu kısımlara saldırabilirler. Fakat sini kaplumbağası iri ve hızlı olduğundan doğal düşmanı çok azdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Caretta caretta kaplumbağaları nesilleri tükenme tehlikesi yaşatan hayvanlardan biridir. ve bu hayvanların yaşama alanları da yok olmaktadır. caretta caretta kaplumbağalarının yok olmasının en büyük sebeplerinden biridir. çünkü plajlar da onların yumurtalarını bıraktıkları yerlerde çok fazla ışık bulunmaktadır. bu yüzden yumurtadan çıkan yavrular deniz yerine ışığa gittikleri için suya yetişemezler bu da onların ölümüne sebep olmaktadır.
+ Yorum Gönder